Ödenek bulunursa uzlaşma sağlanacak

Adana-Karataş duble yol çalışmalarında bir fabrikayla mahkemelik olan Karayolları Genel Müdürlüğü, ödenek yetersizliğinden kamulaştırma bedelini yatıramadı

Giriş Tarihi: 26.5.2014
Adana'da meydana gelen bir olayda fabrikasının Adana- Karataş arasında devam eden duble yola gitmesiyle belirlenen istimlak bedeline razı olmayan çırçır fabrikası sahibi Sait İpekbayrak'ın itirazı üzerine görülen davada mahkeme Karayolları'nın istimlak bedeli olarak 514 bin lira ödemesini kararlaştırdı. Karayolları bu parayı zamanında yatıramayınca, 23 Mayıs Cuma günü görülen davada mahkeme paranın fabrika sahibine ödenmesi için bir hafta ek süre verdi.

TEK ŞERİDE DÜŞTÜ

SABAH Güney'in manşetten duyurduğu kamulaştırma tartışması, Karataş yolu üzerinde bulunan İpekbayrak ailesine ait bir çırçır fabrikası ile Karayolları'nın karşı karşıya gelmesiyle başladı. Adana-Karataş arasında devam eden duble yol, Güney 2 kantarı civarına geldiğinde tek şeride düşüyor, bu da sürücüler açısından büyük tehlike oluşturuyordu. İddiaya göre o bölgede bulunan çırçır fabrikası dikkate alınmadan yolda ölçüm yapılmıştı. Karayolları yolun düzelmesi için fabrikanın yola bakan depo bölümünün 300 bin lira karşılığında istimlak edilmesini talep etti.

EK SÜRE VERİLDİ

Ancak İpekbayrak ailesi istimlak bedelinin çok düşük olması nedeniyle kabul etmedi. Konu mahkemeye taşındı. Bilirkişi raporlarına göre fabrikanın yola bakan bölümüne önce 600 bin, daha sonra ise 514 bin lira bedel biçildi. Davanın görüldüğü Adana 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 23 Mayıs'ta görülen duruşmada Karayolları'nın 514 bin liralık istimlak bedelini 'ödenek yetersizliği' nedeniyle yatırmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine mahkeme bir hafta ek süre verdi.

TEHLİKE SÜRECEK
Fabrika avukatı Muzaffer Kaya, mahkemenin son kez süre verdiğini belirterek, "Bu bir hafta içinde istimlak bedeli hesabımıza yatırılmazsa mahkeme Karayolları'nın başvurusunu reddedecek. Yolun tek şeride düşen bu bölümünde trafik açısından yaşanan tehlike devam edecek. Eğer para yatırılmazsa Karayolları için süreç baştan başlayacak yeni bir dava açması gerekecek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödenek bulunursa uzlaşma sağlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN