Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova sarı renge boyandı

Giriş Tarihi: 27.5.2014

Adana ve çevresinde son yıllarda ekim alanları genişleyen ayçiçeğinin açmaya başlamasıyla araziler tablo gibi bir görüntüye kavuştu

Çukurova yöresinde son yıllarda ekimi artan ayçiçeğinin açmaya başlamasıyla araziler sarı renge büründü. Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, çiftçinin son yıllarda en çok sevdiği ürünün ayçiceği olduğunu söyledi. Bu yıl bölgede yaşanan kuraklık nedeniyle ayçiçeği ekiminin geçtiğimiz yıllara göre daha erken gerçekleştirildiğini ifade eden Girmen, "Hasat da önceki yıllara göre erken olacak" dedi.

ÜRETİMİ TEŞVİK EDİLMELİ
Ayçiçeğini "Adanalı çiftçilerin büyük beklentisi olan ürün" diye niteleyen Girmen, şunları kaydetti: "Türkiye'nin yıllık ortalama 5 milyon dekar civarında bir ayçiçeği ekim alanı var. Biz, Adana olarak bunun 350 bin dekarını, yani yaklaşık yüzde 7'sini üretiyoruz. Alan olarak, rakamlar çok küçük artışlar eksilişler gösteriyor. Özellikle yağlık tohumlarda devlet politikalarının bunları arttırmaya yönelik olması gerektiğini söylüyoruz. Ayçiçeği de bu konuda soyayla çok önemli. Tabi burada üretim ve ürettirme politikaları çok önemli. Şartlar bu şekilde yeniden düşünülerek ele alınır ise çok daha iyi olacağı kanaatindeyiz. Adana'nın ortalamaları uzun yıllardır 300- 350 bin ton civarında."

EKİM ALANLARI GENİŞLEMELİ
Bu yıl sadece pamuk ve ayçiçeğinde prim miktarları arttırıldığını, Çukurova'nın da ayçiçeği ekimine uygun koşullara sahip olduğunu dile getiren Girmen, "Bizim yaptığımız gözlem ve çalışmalara göre, özellikle ayçiçeğinde ve soyada destek miktarları arttırılarak, ekim alanları genişletilmeli" dedi. Girmen, çiftçiye verilen destek primlerinin arttırılmasının iyi olduğunu ancak yeterli olmadığını da kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova sarı renge boyandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN