Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koruyucu aile uygulamasında sonuçlar istendiği gibi değil

Giriş Tarihi: 27.5.2014
Türkiye Diyanet Vakfı Kadın ve Gençlik Merkezi, Mersin İl Müftülüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğinde Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen Koruyucu Aile panelinde, Mersin'de ki ailelere Koruyucu Aile kavramı tanıtıldı. Mersin Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Ünal Öncül, Koruyucu Aile projesi kapsamında Avrupa'nın Türkiye'den iyi olduğunu belirterek, "Avrupa'da koruyucu aile sayısı 90 binlerde iken bizde 11 binlerde" dedi.

AİLE ŞEFKATİ
Koruyucu Aile'nin kimsesiz çocukların hayatın gerçeklerini öğrenmesinde, onlara aile şefkatini tanımalarında yardımcı olacağını vurgulayan Öncül, "Yurtlarda kalan kimsesiz çocuklarımıza 'Bir aileden ne istersin?' diye soruduğumuzda bize, 'Sıcak çorba içmek, annemizle babamızla sohbet etmek, komşularımızla iletişimimizin olması' dediler. Yani hayatın gerçeklerini hayal ediyorlar. Onlara hep birlikte yardımcı olmalıyız" diye konuştu.

BU SAYIYI ARTIRALIM

Türkiye'de vatandaşların merhametli ve hoşgörülü olduğunu dile getiren Öncül, "Türkiye'de insanlar merhametli fakat sofralarımıza bir tabak fazla koymuyoruz. Kendi kan bağımızın dışındaki kimsenin bizimle yaşamasına izin vermiyoruz. Biz üstümüze düşeni yapalım gelin hep beraber Koruyucu Aile sayısını yüz binlere çıkaralım" şeklinde konuştu. Mersin İl Müftüsü Ali Melek ise İslam dininde yetime kimsesize bakmanın öneminin büyük olduğunu söyleyerek, "Eğer kim bir yetimin başını okşarsa ahirette peygamber efendimizle iki parmak kadar yakın olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koruyucu aile uygulamasında sonuçlar istendiği gibi değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN