Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tunuslular Adana'da iş birliği arayışında

Tunus'un Nabeul kentinden Adana'ya gelen heyet, ticaret ve ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla Ticaret Odası (ATO) ve Yüreğir Belediyesi'ni ziyaret etti

Giriş Tarihi: 29.5.2014
Tunus'un Nabeul kenti Valisi Mohamed Akermi Hamdi, milletvekili Saliha Bin Ayşa ve beraberlerindeki heyet, Adana Ticaret Odası'nı (ATO) ve Yüreğir Belediyesi'ni ziyaret ederek karşılıklı ticaret ve iş birliğinin geliştirilmesine yönelik görüş alışverişinde bulundu. Tunus heyeti önce ATO'yu ziyaret ederek yöneticilerle görüştü. ATO Başkan Vekili Mehmet Şahbaz, "Ekonomik anlamda sınırların birer birer ortadan kalktığı globalleşen dünyada, uluslararası ticaretin artırılabilmesi için etkin bir tanıtım ve destek mekanizmasının oluşturulabilmesi gerekmektedir. Ticaret ve sanayi odalarıyla borsalara bu konuda çok büyük görevler düşmektedir" dedi.

TİCARETE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Vali Mohamed Akermi Hamdi de Nabeul ve Adana'nın iki yıldır kardeş şehir olduğunu belirterek, Adana'nın sahip olduğu olağanüstü ekonomik potansiyelin mutlaka ticaret, iş birliği ve karşılıklı yatırıma dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti. Nabeul'un de Tunus ekonomisinde çok önemli bir konuma sahip olduğuna dikkat çeken Vali Mohamed Akermi Hamdi, "Adana ile Nabeul'un kardeşlik bağını daha da pekiştirerek en kısa sürede ticarete dönüştürmeliyiz" diye konuştu. Ziyaretin ardından Tunus Heyeti'ne, vali yardımcıları Halis Arslan ve Celalettin Cantürk ile ATO Meclis Başkanı Tarkan Kulak ve Meclis üyelerinin de katılımlarıyla ATOSEV Tesisleri'nde yemek verildi.

DOSTLUK TARİHTEN GELİYOR
Tunuslular daha sonra Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Tunus Fahri Konsolosu Nuri Sabuncu da hazır bulundu. İki ülkenin tarihten gelen bir dostluğu olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, konuklarına ilçede yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler sundu. Yüreğir'in tarıma dayalı bir ekonomisi olduğunu belirten Başkan Çelikcan "Türkiye'nin en önemli ovası Yüreğir'dedir. Özellikle narenciye alanında bölgemiz Türkiye'nin ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaktadır. Bu anlamda bölgemizin tarım alanında önemli bir yeri vardır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tunuslular Adana'da iş birliği arayışında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN