Antep fıstığına Çin yolu gözüktü

Giriş Tarihi: 31.5.2014
1,5 milyarlık nüfusu ve gelişen ekonomisiyle büyük fırsatlar sunan Çin, Antepfıstığı ithal etmek için harekete geçti. Çin Halk Cumhuriyeti Kalite Denetimi, Kontrol ve Genel İdaresi'nden (AQSIQ) uzmanlar Xie Qiunhui ile uzmanlar Chen Yan ve Liu Donghong, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz'la görüşüp, Antepfıstığının Çine ihraç edilmesi için yeşil ışık yaktılar. Görüşmeye Genel Sekreter Salim Kocaer ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri de katıldı.

ABD VE İRAN'DAN

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, geçmişte Çin'e yapılan az miktardaki ihracatın önümüzdeki dönem çok büyük siparişlerle artacağını söyledi. Çıkmaz, "Çin, Amerika'dan yılda 200 bin ton fıstık ithalatı gerçekleştirmekte bu rakamlara yakın fıstığı da İran ve diğer ülkelerden almaktadır. Teknik heyete Antepfıstığının özelliklerinin yanı sıra Türkiye'nin Antepfıstığıyla ilgili ihracat çalışmalarını da anlattık. Çin'e Antepfıstığı ihracatının canlanması gerektiğini vurguladık. Antepfıstığının diğer ülkelerde yetişen ürünlerle arasındaki farkları sıraladık. Zaten heyet ürünümüzü çok beğendi ve diğer fıstık çeşitleri ile kıyaslanamayacak ölçüde güzel olduğunu ifade ettiler" dedi.

LEZZETİ ÇOK FARKLI
Çin heyetinin başkanı Xie Qiuhui ise şöyle konuştu: "Antepfıstığı tadıyla, görünümü ve sahip olduğu değerleriyle çok farklı ve güzel bir ürün. Biz Amerika'da yetişen fıstıkları da biliyoruz, ama burada ki fıstıkların tadı daha güzel. Türkiye'yi tanımak ve bu güzel kuruyemişten ithal etmek istiyoruz. Sayın Abdulkadir Çıkmaz ve ekibi bize bu ürünle ilgili birçok bilgiler verdi. Çin'de bu ürünün sevilerek tüketildiğini de biliyoruz. Antep Fıstığı üretimiyle ilgili teknik incelemelerimizi birkaç gün içerisinde tamamlayacağız. Ürünün yetiştiği bahçelerde ve arazide incelemeler yaptıktan sonra üretim tesislerinde de incelemelerimiz sürecek. Hijyenik bir ortamda işlenen bu ürünün Çin'e ihraç edilmesini arzu ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antep fıstığına Çin yolu gözüktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN