Gaziantep modeli Adana'da da olsun

Adanalı ayakkabı boyacısı ve tamircileri, Gaziantep modelinin uygulanmasını arzu ederek, "Bizler de böyle çağdaş, modern ve şık görünümlü lostra salonlarında müşteri kabul etmek istiyoruz" dedi

Şehrin değişik noktalarında faaliyet gösteren ayakkabı boyacısı ve tamircilerinin, çirkin görüntüye neden oldukları için bir çatı altında toplayan dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın, lostra salonu projesi, aradan geçen zaman içinde çirkin görüntünün kaynağı oldu. Her gün on binlerce insanın geçtiği Kuruköprü'de metruk görünümüyle dikkatleri çeken lostra salonunun bulunduğu durumdan sadece oradan geçenler değil, çevredeki işyeri sahipleri ile boyacı ve tamircilerde oldukca rahatsız.

İÇLER ACISI MANZARA
Gaziantep, Mersin ve diğer birçok şehirde hizmet veren lostra salonları modern görünümüyle dikkat çekerken, Adana'daki lostra salonlarının hali içler acısı. Restorasyonu devam eden Yeni Cami'nin son derece ilgi çekici bir görünüme kavuşmasından memnuniyet duyan Adanalılar, "Ancak caminin hemen yanı başında bulunan barakalar ve viran görünüm yakışmıyor. Çevrede bir sürü otel ve modern işyeri var. Binlerce insan geliş geçiyor. Barakaların bulunduğu yerler çok kötü kokuyor" diyor.

ESNAF DA RAHATSIZ

Mevcut görüntüden sadece vatandaşlar değil, baraka tipli yerde çalışmak zorunda olan ayakkabı boyacıları da rahatsız. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziler Caddesi Balıklıpark'ta yaptırdığı lostra salonlarını örnek gösteren 53 yaşındaki Mustafa Demirel, "Burada 16 kişi çalışıyor. 16 kişi, ailesinin nafakasını buradan çıkarıyor. Bakan da geliyor, milletvekili de. Müdürü de burada, memuru da. Biz önemli bir hizmet veriyoruz. Ancak bu yerler ne bize, ne Adana'ya yakışmıyor" diye konuştu.

ÇAĞDAŞ SALON
İstanbul ve Ankara'daki lostra salonlarını bizzat gördüğünü ve çok beğendiğini anlatan 32 yaşındaki Mustafa Demirel ise amca oğlu ile aynı görüşte. Adana'nın daha çağdaş bir lostra salonuna layık olduğunu belirten Demirel, "Adanalı kundura tamircileri Türkiye çapında ün yaptığı için şehir dışından da müşterilerimiz oluyor. Lostra salonu sorunumuzun çözülmesini bekliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'den duruma el atmasını bekliyoruz" dedi.

GAZİANTEP SORUNU ÇÖZDÜ

Adana çirkin görüntüye neden olan lostra salonu sorunu yaşarken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ise bu sorunu çözdü. Gaziler Caddesi Balıklı Parkı'nda yapılan lostra salonu, hem kundura ustalarının hem de vatandaşın takdirini kazandı. 25 yıllık ayakkabı ustası İlhan Genç, "Önceki dükkanlarımız da yağmur yağdığında içeride duramıyorduk. Hepsinden su akıyordu. Ama ne yağmur ne de kar yağsa içeriye su geçmiyor. Allah belediyemizden razı olsun" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep modeli Adana'da da olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN