Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Un sanayicileri buğday rekoltesinden umutlu

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen, Türkiye için 16-17 milyon tonluk buğday üretiminin yeterli olduğunu bildirdi. 'Un Sanayicileri Meslek Grup Toplantısı' Gaziantep Ticaret Borsası'nda (GTB) gerçekleştirildi. GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında düzenlenen toplantıya, TUSAF Başkanı Özmen ile sektör temsilcileri katıldı. Özmen, geçen yıl 706 milyon ton olarak gerçekleşen dünya buğday üretiminin bu yıl 700 milyon ton seviyesinde olacağını belirtti.

YOL HARİTASI HAZIRLANIYOR

Türkiye için beklenen rekoltenin 15 milyon ton civarında olduğunu vurgulayan Özmen, "Ülkemiz için 16-17 milyon ton buğday üretimi yeterli olacaktır. İç Anadolu dışındaki tüm bölgelerimiz iyi durumda. Konya, Ankara, Yozgat ve Kayseri'ye uzanan önemli tarım havzasındaki son yağışlar yüreğimize su serpti. Kuraklıkla ilgili süreci yakından takip izliyoruz. Yağış durumu, bitki gelişimi, rekolte ve olası eksikliklere karşı alınması gereken tedbirleri tartışarak yol haritası hazırlıyoruz" dedi.

"ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ"
GTB Başkanı Tiryakioğlu da yeni sezonda buğdayın piyasalarda bulunabilirliği konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını öngördüklerini aktardı. Tarım havzalarında yaşanan bölgesel kuraklığın özellikle kendini İç Anadolu'da hissettirdiğini vurgulayan Tiryakioğlu, "Kuraklıkla ilgili spekülatif söylemleri dile getirmeye gerek yok. Buğday üretiminde kendi kendine yeten nadir ülkelerden biri olan Türkiye, bu durumun üstesinden gelecek bilgi ve deneyime sahiptir" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Un sanayicileri buğday rekoltesinden umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN