Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vandallar yine sahnede

Gezi eylemlerinin yıldönümünde Adana'da ortalığı savaş alanına çevirmek isteyen göstericilere polis müdahale etti. 34 kişi gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 2.6.2014
Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümünde Adana'da ortalığı karıştırmak isteyen göstericiler Atatürk Parkı'nda bir araya geldi. Sakin başlayan protestonun ardından yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Bunun üzerine Atatürk Caddesi'ni trafiğe kapatan göstericiler yürüyüşe geçince polis müdahalesiyle karşılaştı. Bir anda ortalık savaş alanına döndü. Eylemciler ellerindeki sopalarla saldırırken, bir grup da polise taş attı. Polis göstericilere TOMA ile karşılık verdi. Ara sokaklara kaçışan gösterilerden 10'u çocuk 34 kişi gözaltına alındı. Çocuklar daha sonra salıverildi.

CHP'Lİ VEKİLDEN FIRÇA

Polis her yerden gelen taş yağmuruna karşılık vermek için biber gazı ve plastik mermi kullanmak zorunda kaldı. Gösterinin başından beri eylem alanında bulunan ve gençlerle sohbet eden CHP Adana Milletvekili Turgay Develi, CHP eski il başkanı Serdar Seyhan, Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, polisin gözaltı yapmasına engel olmak için araya girince arbede çıktı. Vekil Develi'nin bu bölümde polise sert sözlerle çıkış yaptığı gözlendi. Ara sokaklara kaçışan gruplar bir süre sonra toplanarak tekrar yürüdü ve Büyükşehir Belediyesi'nin önüne geldi.

34 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Göstericiler burada da bir süre polisle çatıştı. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi'ne sığınan göstericilerden bazılarının partinin balkonundan ve damından polisin üzerine sandalye, tahta ve beton parçaları, demir fırlattığı görüldü. Olaylara anında müdahale eden polis, çevreden geçen vatandaşları, göstericilerin kullandığı havai fişek ve sapanla attıkları bilyelerden zarar görmemeleri için uyardı. Polis hem Atatürk Parkı önü, hem de Büyükşehir Belediyesi önünde meydana gelen olaylarda 10'u çocuk 34 kişiyi gözaltına alırken, küçük yaştaki çocukları serbest bıraktı.

TAZYİKLİ SU SIKTI

Atatürk Parkı'nda toplanan gösterici gruplar Gezi Parkı eyleminin yıldönümünü protesto etmeye başladı. İlk anlarda sakin giden protesto birden hareketlendi. Gösterici gruplar içinde bulunan yüzleri maskeli gençler sahneye çıktı ve polise saldırmaya başladı. Gençlerden bir tanesi tazyikli su sıkan TOMA'nın üzerine çıkıp, su tabancasını polise doğrulttu. Bu sırada diğer TOMA göstericiyi su sıkarak etkisiz hale getirmek istedi. Bunun üzerine eylemci genç yere atladı. Polis eylemciyi gözaltına aldı.

EYLEMDE ÖZÇEKİM
Polis, eylemcilere müdahale ettikten sonra bir süre Atatürk Parkı'nda bekledi. Polisin güvenlik önlemi almasını fırsat bilen bazı gençler çevik kuvvetle selfie, yeni adıyla 'özçekim' yarışına girdi. 18 yaşındaki İlkay Hoşcan da eylem selfiesi yapan gençlerden biriydi. Nöbet tutan polisleri arkasına alarak selfie yapan genç kız, olaylar başlamadan önce oradan ayrıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vandallar yine sahnede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN