Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mağara müze turist çekecek

Giriş Tarihi: 3.6.2014

Gaziantep'te hizmete açılan Oyuncak Müzesi binasının altında tesadüfen keşfedilen 400 metrekarelik mağara, 'dünya çocukları bölümü' olarak tasarlandı

Gaziantep Oyuncak Müzesi restorasyonu sırasında tesadüfen keşfedilen mağara, turizme kazandırıldı. Büyükşehir Belediyesi, Bey Mahallesi'nde yaklaşık 400 yıllık 2 katlı binayı restore ederek 'Oyuncak Müzesi' olarak hizmete açtı. Restorasyon çalışmaları sırasında binanın altında mağara olduğu ortaya çıktı. Müzedeki çalışmaların tamamlanmasının ardından mağaradaki kalıntılar temizlendi. Müzeye dahil edilen mağara 'dünya çocukları bölümü' olarak tasarlandı.

SEMBOL YAPILAR KONULDU

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hülya Yıldız, müzeye bağlı 9 galeriden biri olan mağaranın 400 metrekareden oluştuğunu söyledi. Mağaranın restorasyon sırasında tesadüfen keşfedildiğini anlatan Yıldız, "Burayı 'dünya çocukları bölümü' şeklinde planlayarak müzeye ekledik. Mağarada dünya çocuklarını simgeleyen maketler yer alıyor. Bunun yanında çeşitli ülkelerin sembol yapıları buraya konuldu. Müzeye dönüştürülen mağaranın kent turizmine katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

23 NİSAN'DA AÇILDI

Mağaranın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda hizmete açıldığını anımsatan Yıldız, yeni açılan bölümün ışıklandırma ve görselleriyle ziyaretçilerin ilgisini çektiğini söyledi. Gaziantep'teki tarihi yapıların korunmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade eden Yıldız, daha önce restorasyonu yapılarak müzeye dönüştürülen eserlerin turistlerden ilgi gördüğünü kaydetti. Yıldız, müzede ise 592 oyuncağın sergilendiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağara müze turist çekecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN