MTOSB çevreye zarar vermiyor

Giriş Tarihi: 3.6.2014
Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, basına yansıyan 'Organize Atık Bölgesi' başlıklı haberlerin asılsız olduğunu belirterek, "Biz çevreci bir OSB'yiz" dedi. Geçtiğimiz hafta bir sivil toplum örgütü başkanının yaptığı basın toplantısında MTOSB'yi hedef alan konuşmalarını şaşkınlıkla takip ettiklerini ifade eden Sabri Tekli, "Kromsan'ın zehirli atıklarının MTOSB'de dolgu maddesi olarak kullanıldığı iddia ediliyor. MTOSB'ye hiç bir dönem Kromsan'ın atıkları dökülmedi" dedi.

4 BİN AĞAÇ YETİŞTİRİLDİ

MTOSB'ye yapılan suçlamaların hepsinin yalan olduğunu vurgulayan Tekli, "MTOSB 1'inci Bölgeye 1990'lı yılların sonuna doğru Soda Sanayi'nin proses fazlası atığı döküldü. 2000'li yılların başından 2010 yılına kadar da aynı atık 2'nci Bölge'ye döküldü. Dökülen atık TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kimya ve Çevre Enstitüsü tarafından analiz edilmiş, atığın tehlikeli olmadığı ve atığın düzenli depo tesislerine depolanabilme kriterine uygun olduğu belirtilmiştir" diye konuştu. Mersin'e hiçbir şekilde zarar vermediklerini ifade eden Tekli, "Ayrıca atık dökülen alanlar daha önce Çimsa tarafından taşocağı olarak boşaltılıp çukurlaştırılan yapı yasaklı alanlardır. Bu alana atık dökümünün ardından son 2 metresi nebati toprakla doldurulmuş ve yeşil alan yaratılmıştır. Yaklaşık 4 bine yakın ağaç yetiştirilmiştir" dedi.

"HABERLER ASILSIZDIR"

MTOSB Başkanı Sabri Tekli, bu tür söylemlerde art niyet aramaktan kaçındıklarını ifade ederken, "Fakat yapılan açıklama tamamen gerçek dışıdır. Böyle bir ortamda durup dururken organize sanayi bölgesini hedef alan bu açıklamanın neden yapıldığı akıllarda soru işareti bırakmıştır. Hem bilgi yanlış, hem de sonuç" şeklinde konuştu. MTOSB'nin Türkiye'nin en çevreci 3'üncü OSB'si seçildiğini söyleyen Tekli, "Bölgemize karşı bu tutumu anlamak mümkün değil. Adında sanayici iş adamları geçen bir derneğin, binlerce kişiye istihdam sağlayan bölgemizi ve dolayısıyla sanayicilerimizi hedef alması manidardır. Biz Mersin - Tarsus Organize Sanayi Bölgesi olarak her zaman kanunlara uygun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MTOSB çevreye zarar vermiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN