Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki saat yağdı yaşam felç oldu

Adana'da dün sabah başlayan ve aralıksız 2 saat yağan şiddetli yağmur hayatı felç etti. Yüzlerce ev ve işyerini su bastı, araçlar yolda kaldı. Mahsur kalan vatandaşlar botlarla kurtarıldı

Ülkemizde bazı kentleri etkisi altına alan şiddetli yağış Adana'da da yaşamı olumsuz etkiledi. Sabahın erken saatlerinden itibaren başlayan ve giderek şiddetini artıran yağmur yüzünden kentin dört bir yanında yüzlerce ev ve işyerini su bastı. Ana cadde ve sokaklarda araçlar yarısına kadar su doldu. Trafik kilitlenirken, Adanalı işe gitmekte zorlandı. Büyükşehir Belediyesi ASKİ ekipleri gelen yardım çağrılarına yetişemedi. Vali Vekili Halis Arslan başkanlığında kurulan kriz masasında durum değerlendirmesi yapıldı. Yağışların Pazar gününe kadar süreceği bildirildi. İNSANLAR

YOLDA KALDI
Şiddetli yağış dün sabah saat 08.00 sıralarında başladı. Giderek şiddetini artıran yağış yüzünden Sarıçam, Seyhan, Yüreğir ve Çukurova ilçelerinde yaşayanlar zor anlar geçirdi. Sabah işe gitmek üzere yola çıkan Adanalılar, yollarda biriken yağmur suyu yüzünden trafiğin kilitlenmesi ve birçok aracın yolda kalmasıyla ne yapacağını bilemedi. Toplu taşıma araçlarını tercih edenler işyerine ulaşırken, özel araçlarıyla gidenlerin çoğu kurtarılmayı bekledi.

ETKİSİ HIZLA AZALACAK

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Adana'da yaklaşık 2 saat içinde metrekareye 80 kilogram yağış düştü. Dün sabah başlayan ve gün boyunca etkili olan sağanak yağış, bugün de aralıklarla etkisini hissettirecek. Yarın da kısa süreli yağması beklenen yağmurun etkisini kaybedeceği ve Çarşamba gününe kadar beklenmediği bildirildi. Bu arada Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile ASKİ santralleri gelen yardım talepleri yüzünden kilitlendi.

HER YERİ SU BASTI

Arayan herkes yardım istiyordu. Kiminin evini su basmış, kimi işyerine dolan kanalizasyon atıklarını temizlemenin derdine düşmüştü. Şiddetli yağmur yüzünden biriken yağmur suyu kent merkezinde de birçok işyerinin bodrum katını bastı. Atatürk Caddesi'ndeki Özülkü İş Merkezi'nin bodrum katını su basınca görevliler, bodrum katında park halindeki araçları kurtarmak için olağanüstü çaba harcadı. Taşan kanalizasyon sularının bastığı bodrum katının temizlenmesinin zor olacağı ifade edildi.

BAŞKAN SUYA GÖMÜLDÜ
Şiddetli yağışın en çok etkilediği ilçelerden birisi Sarıçam oldu. Altyapı yetersizliği ve çarpık kentleşme yüzünden yağmur suyuna teslim olan ilçede vatandaşın mağduriyetini yerinde görmek isteyen Belediye Başkanı Bilal Uludağ da yağmur suyu kaplı yolda yürümekte zorlandı. Yarı beline kadar suya gömülen Başkan Uludağ vatandaşların şikayetlerini de dinlerken zor anlar yaşadı. Ev ve işyerini su basan vatandaşlar, Başkan Uludağ'ı karşılarında görünce öfke kustu.

BERBEROĞLU AİLESİ KURTARILDI
Çocuklarını tedavisi için 6 ay önce Hatay'dan Adana'ya taşınan Berberoğlu ailesi, evlerini su basınca büyük korku yaşadı. Toros Mahallesi Mavi Bulvar ile TAG Otoyolu arasındaki çukur bölgedeki bir evde yaşayan Damla Berberoğlu, 5 çocuğu ile evde mahsur kalınca Büyükşehir Belediyesi CANKUR ekiplerine haber verdi. Olay yerine ulaşan CANKUR ekipleri, botlarla anne Damla Berberoğlu ile çocukları Mehmet, Bilal, Hatice, Ali ve Umut Berberoğlu'nu kurtardı.

ELİF BEBEK BÖYLE KURTARILDI
Siyasilerin oy istemeye geldiklerinde kapılarını çaldığını ancak böyle durumlarda ortadan kaybolduklarını iddia eden Sarıçam'da yaşayanlar "Halimizi görün. Çamurlu su yatak odamısza kadar girdi. Bizler dar gelirli insanlarız. Ne yapacağız? Lütfen yolumuzu, kanalizasyonumuzu yapın" diye Başkan Bilal Uludağ'a tepki gösterdi. Bu arada Esentepe Mahallesi'nde evlerini su basan Ağca ailesinin imdadına komşuları yetişti. 2 aylık Elif Ağca, bebek küvetine konularak elden ele kurtarıldı.

KRİZ MASASI ACİLEN TOPLANDI
Şiddetli yağmur yüzünden yaşamın felç olduğu Adana'da olayları değerlendirmek amacıyla bir kriz masası oluşturuldu. Vali Vekili Halis Arslan başkanlığında bir araya gelen belediye ve bazı kurum yetkilileri, sağanağın neden olduğu olumsuzlukları değerlendirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar'ın da katıldığı tüm birimlerin birbirine destek olarak yaşanan sorunların üstesinden gelme kararı çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki saat yağdı yaşam felç oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN