Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Harabe Adana'yı kim temizleyecek

Giriş Tarihi: 8.6.2014

İki gündür yağan şiddetli yağış sonucu harabeye dönen Adana'nın cadde ve sokakları yürünmez haldeyken, belediye işçilerinin Büyükşehir binası önündeki çiçekliğe makyaj yapması tepki çekti

Büyükşehir Belediyesi, Adana'yı teslim alan yağmur sonrasında harabeye dönen cadde ve sokakları temizlemek, mağdur olan vatandaşların yarasını sarmak yerine belediye binası önünde makyaj çalışması yapmayı tercih etti. Özellikle kenar mahallelerde evleri su basan vatandaşlar ve sokaklar kaderlerine terk edilirken, Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 20 elemanının harıl parıl çalışarak bina önündeki ve Abidin Dino Parkı girişindeki çiçeklik alanı temizlemesi dikkati çekti. Önceki gün sabah başlayan ve metrekareye 77.6 kilogram düşen şiddetli yağmurun yükünü kaldıramayan Adana resmen teslim bayrağını çekti. Yaklaşık 2,5 saat aralıksız yağan yağmur kentin birçok bölgesinde afet görüntülerine neden oldu. Rögarlar yağmur sularını çekemedi. Yağmur suyu ile kanalizasyon birbirine karıştı. Ev ve işyerlerinin bodrum katlarını su bastı. Keskin ve pis kokudan ne yapacağını bilemeyen vatandaşlar uzun süre kendilerine uzanacak yardım elini bekledi. Aynı anda yüzlerce ev v e işyerini su basması, yolların adeta göle dönmesi, ASKİ, CANKUR ve itfaiye ekiplerinin yetersiz kalması felaketin boyutunu daha da büyüttü. Vali Vekili Halis Arslan başkanlığında kurulan kriz masası yardım bekleyen vatandaşlara ulaşmak ve felaketin yarattığı sıkıntıyı azaltmak için çabaladı. Gün boyunca binden fazla ev ve işyerinden yardım talebi geldi. Yardım gelmeyen vatandaşlar ise çaresiz başlarının çaresine baktı.

ÖNCELİK ADANA HALKININ OLMALI
Şiddetli yağışın faturasının büyüklüğü yavaş yavaş hissedilirken, cadde ve sokaklara müdahale edilmemesi felaketten bunalan vatandaşı iyiden iyiye gerdi. Dün sabah saatlerinde yaklaşık 20 kişilik bir işçi ekibinin üç traktör eşliğinde Büyükşehir Belediyesi önündeki alanı hortumla yıkayıp, yağmurdan bozulan çiçeklik alana müdahale etmesi de bardağı taşıran damla oldu. Önceliğin vatandaşta olması gerektiğini savunanlar, "Büyükşehir bizimle dalga mı geçiyor bu nasıl anlayış" dedi.

KARPUZ EKEN ÜRETİCİ DERTLİ
Çukurova bölgesini felç eden sağanak yağış, hasadı yapılmamış veya yapılmakta olan birçok tarımsal ürün gibi karpuzu da vurdu. Türkiye'deki karpuz ihtiyacının yüzde 20'sini karşılayan ve ilk hasadın yapıldığı Adana'daki sel felaketi çiftçiyi düşündürdü. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Şaban Baş, ciddi boyutta zarar olduğunu ve ürünün kalitesinin düşeceğini söyledi. Karpuz rekoltesinin en az yüzde 30 düşeceğini belirten Baş, İç Anadolu ve İstanbul başta olmak üzere tüm Anadolu'da karpuz fiyatlarının 30 kuruşa kadar düştüğünü kaydetti.

NARENCİYEDE YÜZLER GÜLDÜ
ADATÜB Yönetim Kurulu Başkanı Remziye Karabucak ise, narenciye bahçelerine kent merkezinde olduğu gibi felaket niteliğinde bir yağış yaşanmadığını belirtti. Şehir merkezinde metrekare başına 77,6 kilogram ölçüm yapılırken, kendilerinin narenciye bölgelerinde yaptıkları ölçümlerde 15-20 gibi, zarar vermeyecek nitelikte rakamlar aldıklarını ifade etti. Başkan Karabucak, "Yağan yağmurların tahliyesi yapılabiliyorsa bahçeler için sıkıntı yaratmayacaktır. Faydası çok oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harabe Adana'yı kim temizleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN