Sunar Grup kendi enerjisini üretiyor

Adana'da faaliyetlerini sürdüren Sunar Grup, 5 milyon avroyu geçen bir yatırımla kurduğu kojenerasyon tesisinde kendi elektriğini üretecek

Giriş Tarihi: 8.6.2014
Adana'da Türkiye'nin bakanlık onaylı lisanssız en büyük kapasiteli kojenerasyon tesisini kurdu. Sunar Grup, 5 milyon avroyu geçen bir yatırımla kurduğu kojenerasyon tesisinde kendi elektriğini kendi üretecek. Doğalgazdan yılda 40 bin megawatt'ın üzerinde elektrik üretecek olan tesis, Türkiye'nin en büyük enerji üretim kapasitesine sahip tesis olurken, mevcut şebekeye göre yüzde 20-25'lik bir tasarruf sağlayacak.

EN BÜYÜK ONAYLI TESİS

4 Haziran'da düzenlenen törenle açılan, saatte 7,7 MW kapasiteli tesis, yılda 40 bin megawatt'ın üzerinde elektrik üretecek. Tesis, fabrika ihtiyacını karşılamak üzere kurulan en büyük lisanssız bakanlık onaylı tesis olması bakımından öne çıkıyor. Tesisin kurulumu Finlandiya menşeli Wartsila şirketi tarafından gerçekleştirilirken, enerji ihtiyacının artması ile tesis kapasitesi de artabilecek. Adana'daki Sunar Grup tesisleri içinde düzenlenen açılış törenine, Finlandiya Büyükelçisi Nina Vaskunlahti ile beraberindeki heyet, Finlandiya Ticaret Merkezi Ticaret Müşaviri Şamil Yavan, Kojenerasyon tesisi iş ortakları Warstila şirketinin temsilcileri, Adana protokolü, Sunar Grup CEO'su Hüseyin Nuri Çomu, Sunar Grup yöneticileri ve çalışanlar katıldı.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ
Sunar Grup CEO'su ve Finlandiya Fahri Konsolosu Hüseyin Nuri Çomu, "Sadece şirketlerimizin değil hem bölgemizdeki hem de tüm Türkiye'deki firmalarımızın Finlandiya ile ticari ilişkilerinin artmasını arzu ediyor, bu anlamda bu tarz isteklere ve girişimlere rehberlik ediyoruz. İki ülke arasında cleantech, ormancılık, bilgi sistemleri, eğitim tekstil, taze meyve sebze, kimyevi maddeler, plastik gibi alanlarda alışveriş yapabilir" dedi.
KOJENERASYON NEDİR?

Kojenerasyon, enerjinin hem elektrik hem de ısı formlarında aynı sistemden beraberce üretilmesidir. Bu birliktelik, iki enerji formunun da tek tek kendi başlarına ayrı yerlerde üretilmesinden daha ekonomik sonuçlar oluşturuyor. Sadece elektrik üreten bir gaz motoru, kullandığı enerjinin yüzde 40'ın üzerinde bir oranı elektriğe çevirebilir. Bu sistemin kojenerasyon şeklinde kullanılması halinde verim yüzde 70-90 arasında sağlanabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sunar Grup kendi enerjisini üretiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN