Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Melih ABİ: Mersin Mezitli'nin acil çözüm bekleyen sorunları

Giriş Tarihi: 9.6.2014
Mersin'den bir okurum Mezitli ile ilgili şikayetlerini dile getirmiş. Kendisinin maddeler halinde sıraladığı sorunları yazıyorum. Umarım bir netice alırız: "Mersin Mezitli'de görev yapan bir öğretmenim. 1984 yılından beri Mezitli'de oturmaktayım. Tek tük sitelerin portakal bahçelerinin arasında yer aldığı ve herkesin birbirinden haberdar olduğu bir belde olan Mezitli bugün belki üç yüz bin insanımızın yaşadığı bir merkez ilçe konumundadır. Daha önce de size mail yazmıştım. Mezitli büyüdükçe trafik sorunu da büyüdü. Medeni toplumlarda şehirlerin büyümesi sorun teşkil etmez. Toplu taşıma, trafik sistemi ve sosyal nezaket oturmuştur çünkü. Sorunum Mezitli trafiği. Bu konuda Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne mail attım. Ama sorun; insan sorunu. Bu mailimi sizin nezdinizde Mersin Valiliğine, İl Trafik Müdürlüğüne, Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne, Mezitli Belediyesi'ne ve ilgili kurumlara hitaben yazıyorum. 1) Toplu taşıma işlerinde çalışan halk otobüsleri, Mes Koop., Mezitli Koop. gibi birliklerde yolcu taşıyan şoförler, ne kırmızı ışık ne yolcu hakkı tanımakta ne de karşıdan gelen araçları dikkate almaktalar. Bu şoförlerin bir odaya, birliğe esnafa kaydı var mıdır? Ehliyetten başka bir eğitim almışlar mıdır? Bence şoförler odası kendine bağlı olmayan hiçbir sürücüye görev vermemeli ve hata yapanların ilgili kurum ve kuruluşlarca cezalandırılması sağlanmalıdır. 2 ) Motosikletler ayrı bir trafik sorunudur. Bunların denetlemesi yapılıyor mu? Trafik polisleri bir motosikleti çevirip işlem yaparken yanlarından geçen bir başka motosiklet sürücüsünü görmezden gelmektedir. Kurban aramaya gerek yoktur. Ceza ilk yakalanana değil, hata yapan herkese uygulanmalıdır. Geçen pazartesi günü Mezitli Numune fırının önündeki yaya geçidine park etmiştim. 5 dakika sonra aracımın yanına geldiğimde trafik polisinin ceza kestiğini gördüm ve hiçbir şey demedim. Bunun suç olduğunu biliyordum ve cezama razı oldum. Ceza kesilirken U dönüşü yapan bir aracı gösterdiğimde aynı polis memuruna bana 'Ona uygulama yapmıyoruz' dedi. Sanırım akan trafikte değil duran trafikte olduğum için uygulama bana denk geldi. Kanun önünde herkes eşittir. Uygulama kişilere değil kusurlara yapılır. Kurban seçmek doğru değildir. 3) Motokuryeler ayrı bir sorun. Motokuryesi bulunun fast food firmalarına mail yazdım. "Ürününüzü 30 dakikada teslim etmezsek paranızı almıyoruz" gibi kampanyaların hıza ve trafik canavarlığını teşvik ettiğini yazdım. Ama bana geri dönüş yapan olmadı. Analar, motokuryelik yapsalar dahi çocuklarının eve dönmelerini bekliyorlar. Sorun aslında insanı dikkate alma ve insana önem verme sorunu."

GÜLMECE
Temel'e sormuşlar? "Kaç çeşit insan vardır?" Temel: "Üç çeşit vardır" demiş. "Bunlardan ilki sayı saymayı bilenler, ikincisi sayı saymayı bilmeyenler."

Yaşadığınız kentte, oturduğunuz mahalle ve sokakta hangi sorunu yaşıyorsanız bana yazın, çözüm bulalım Fax: 0322 459 84 20

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melih ABİ: Mersin Mezitli'nin acil çözüm bekleyen sorunları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN