Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım arazileri bölünmeyecek

MTB Başkanı Abdullah Özdemir, Toprak Koruma ve Arazi Kanunu'nda değişiklikler getiren yeni yasanın TBMM'de kabul edilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Mersin Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Abdullah Özdemir, tarım sektörünün son derece stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, Toprak Koruma ve Arazi Kanunu'nda değişiklikler getiren yeni yasanın TBMM'de kabul edilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. Özdemir, "Tarımsal arazilerimizin etkin kullanımı yaşamsal öneme sahiptir" dedi.

STRATEJİK SEKTÖR

Türkiye'de tarımın, yarattığı katma değer, yüksek istihdam, diğer sektörlere hammadde sağlaması ve hepsinden önemlisi gıda güvenliğimizin ana sigortası olmasından dolayı son derece stratejik bir sektör olduğunu belirten Özdemir, işletme arazilerinde etkinliği azaltan en önemli hususlardan birisinin, arazilerin mirasçılar yoluyla bölünerek parçalanması konusu olduğuna dikkat çekti.

BİZDE 6 HEKTAR

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin Türkiye ekonomisini milyarlarca lira zarara uğrattığını iddia eden MTB Başkanı Özdemir, "Karşılaştırmalı olarak bakıldığında, ortalama tarımsal işletme büyüklüğü Almanya, Fransa ve İngiltere'de 50 hektar civarındayken, bu oran Türkiye'de 6 hektar olarak ölçülmektedir. Parçalı ve dağınık arazilerin fazla oluşu, maliyetleri artırmakta ve verim artırıcı önlemlerin alınmasını zorlaştırmaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım arazileri bölünmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN