Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana valisini yıpratma eylemi

5 Ocak törenlerinde gazileri "aldığımız emirden dolayı" diyerek tören alanına sokmayan paralel yapıya yakın olduğu öne sürülen polislerin, valilik makamını yıpratmak istedikleri iddia edildi

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Adana'nın kurtuluşunun 92'nci yıldönümü kutlamalarında gazilerin ve izcilerin Atatürk Parkı ve İstasyon Meydanı'ndaki tören alanına girişlerinde çıkartılan zorluğun paralel bir provokasyon olduğu öne sürüldü. Dönemin Valisi Hüseyin Avni Coş'u yıpratmak amacıyla tezgahlanan oyunun, valinin devreye girmesiyle bozulduğu ortaya çıktı. Yapılan incelemede üç polis müdürü hakkında soruşturma açılıp, disiplin işlemi uygulaması gerektiğine karar verildi.

BİLİNÇLİ ENGELLEME

Adana Valiliği, 5 Ocak 2014 günü yaşanan olaylarla ilgili olarak Muharip Gaziler Adana Şube Başkanı Coşkun Adaber, Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Melahat Ongun ile İzci Grubu Lideri Seçil Binboğa'nın başvurusu üzerine araştırma başlattı. Araştırma kapsamında müştekiler ve 5 Ocak kutlamalarında görevli emniyet müdürlerinin ifadesine başvuruldu. İfadelerde her etkinlikte alana öncelikli alınanlar arasında bulunan gazi ve yakınlarının 5 Ocak'ta ise alana girişlerinde bilinçli bir şekilde engellendiği anlaşıldı. Polislerin protokol listesini gerekçe gösterip gazileri tören alanına almamasındaki amacın valilik makamını yıpratmak olduğu iddia edildi. Melahat Ongun'un "Polis içeriye alınmama nedenini 'aldığımız emirden dolayı' diye açıkladı" şeklindeki ifadesi bu iddiayı güçlendirdi. Ongun'un, gazilerin Valilik Protokol Müdürü ile yapılan görüşmeler neticesinde tören alanına girdiklerini söylemesi üzerine bu provokasyonun bizzat Vali Coş tarafından engellendiği ortaya çıktı. İfadelerine başvurulan polis müdürleri ise tören alanına girmesi kısıtlanmış kişilerle ilgi liste olmadığını söyledi.

AMAÇ MAKAMI YIPRATMAK

Adana Valiliği'nin araştırmasında dönemim Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bilgin, Trafik Denetleme Şube Müdürü İsmail Bilen ve Polis Evi Şube Müdürü Zeki Nü'nün, dernek yetkilileri ve izci liderinin tören alanına girişlerinde hassas davranmaları ve alana alınmalarında yardımcı olmaları gerekirken 2 ayrı noktadan girişlerine engel oldukları savunuldu. Raporda, "Şehit aileleri ve gaziler ile izcilerin öncelikle alınmaları gerekirken zorluk çıkarıldığı, tören hizmetlerinin normal seyrinde gitmesine engel oldukları ve böylece valilik makamını yıpratma gayretinde oldukları ve doğrudan makamı yıpratmaya yönelik hareket ettikleri değerlendirilmektedir" denildi.

SORUŞTURMA AÇILSIN
Polis müdürlerinin "duymadık", "görmedik" şeklindeki ifadelerinden görevlerini kasıtlı olarak yerine getirmediklerini anlaşılmakta olduğunun belirtildiği raporda "Zira hepsinin elinde telsiz mevcut olup bütün konuşmaların duyulmama imkanı yoktur. Çekilen kamera görüntüleri ve resimler olayların açık delilleridir" görüşüne yer verildi. Araştırma raporunun sonunda Emniyet Müdürü Yardımcısı İsmail Bilgin, Trafik Denetleme Şube Müdürü İsmail Bilen ve Polis Evi Şube Müdürü Zeki Nü hakkında 44863 sayılı kanun kapsamında soruşturma (ön inceleme) yapılmasına ve haklarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince disiplin işlemi uygulanmasına karar verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana valisini yıpratma eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN