Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gümrükten döndüren Akdeniz meyve sineği

Giriş Tarihi: 11.6.2014

İhraç edilen meyvelerin, gümrüklerden dönmesine neden olan Akdeniz meyve sineği ile mücadele ediliyor

Küresel iklim değişiklikleri nedeniyle ılık geçen kışların ardından zararlı böceklerin meyve ve sebzeler üzerindeki etkisi de arttı. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne (TAGEM) bağlı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Naim Öztürk, zararlı bulaşıklığı nedeniyle gümrük kaplarından dönen meyvelerde en büyük zararlardan birinin Akdeniz meyve sineğine ait olduğunu söyledi.

İHRACATI BALTALIYOR
Akdeniz meyve sineği ile mücadele edilmemesi durumunda ürün kaybının kaçınılmaz olduğunu belirten Dr. Öztürk, "Akdeniz meyve sineği, mücadele edilmediği takdirde meyve ihracatında önemli kayıplara yol açabiliyor. Turunçgil ihracatının yüzde 20'den fazlasının yapıldığı Rusya'da, bir tane meyvenin zararlı ile bulaşık olması durumunda bile ürünün tamamı gümrükten dönüyor. Bu yüzden Akdeniz meyve sineği ile mücadele çok önemlidir" dedi.

KURTLU MEYVELER TEMİZLENMELİ

Akdeniz meyve sineği ile ilaçlı mücadelenin yanı sıra, ilaç kullanmadan değişik çekici tuzaklar kullanılarak ve kültürel tedbirler uygulanarak da etkili bir mücadele yapılabileceğini ifade eden Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu uzmanı Dr. Naime Elekçioğlu, "Zararlı ile bulaşık meyveleri bahçeden arındırmak gerekir. Bunun için de ilk olgunlaşan yenidünyadan başlanarak, sırasıyla diğer meyvelerde devam etmek suretiyle hasat sonrası ağaç üzerinde kalmış veya yere dökülmüş meyveler toplanmalıdır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümrükten döndüren Akdeniz meyve sineği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN