Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rögarlar tıkalıysa kolektör çalışmaz

ASKİ'nin eski genel müdürlerinden Bayram Merdan, sel felaketinden, rögarların temizliğini yapmamakla suçladığı Büyükşehir Belediyesi'ni sorumlu tuttu

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Adana'da bir dönem ASKİ Genel Müdürlüğü yapan Bayram Merdan, yaşanan sel felaketinin nedeninin kapanan ızgara ve rögar kapakları olduğunu söyledi. Adana'nın, Türkiye'de arıtma tesisleri ile birlikte kanalizasyonlarını tamamlayan ilk büyükşehir olduğunu belirten Merdan, "Teslim ettiğimiz Adana'nın alt yapısında sorun yoktur ve çok sağlıklıdır. Yeter ki kapanan ızgara ve rögar kapakları açılsın, temizlikleri zamanında ve yeterli oranda yapılsın" dedi.

EVLERİ BASARDI
Kıyı şehirlerinin aksine Adana'da yağan yağmurun akacak yer aradığını bildiren Bayram Merdan, "1984 öncesini bilenler, her yağmurda akacak yer bulamayan yağmur suları evlerin zemin katlarını basardı. Sarıçam Deresi her yağışta bir felaket getirirdi. Aytaç Durak, 1984'ten itibaren birinci önceliği kanalizasyona vererek, ilk yıllarda bütçesinin yüzde 80'ini kanalizasyona harcamıştı" diye konuştu.

ÇABUK UNUTULUR
Çukurova' nın eğimsiz olması nedeniyle Adana'da kanalizasyon kolektörlerinin çok büyük çaplı yapıldığını vurgulayan Merdan, "Üstelik yerleşik düzensiz şehrin alt yapısını yapmak zordur, pahalıdır. Yaşayan halkı da sıkıntıya sokar. Ve ilk seçimlerde belediye başkanlarına seçim kaybettirir. Çünkü, kanalizasyon, unutulan bir yatırımdır. Türkiye'de arıtma tesisleri ile birlikte kanalizasyonlarını tamamlayan ilk büyükşehir Adana'dır" şeklinde konuştu.

TEMİZLİK ÖNEMLİ
Bu tesisleri yapmak kadar, bakım ve işletilmesinin de önemli olduğunu vurgulayan Merdan, şunları söyledi: Benim dönemimde rögarların muhafaza ve temizliği periyodik olarak yapılırdı. 'Moro' araçların hortumları bacalardan 50 metre ilerisine kadar uzanır, çökeltileri, pislikleri, portakal büyüklüğündeki çakıl taşlarını dahi temizlerdi. Bu işlemlerin birkaç yıldır yapılmaması son yağışlarda sıkıntıyı ortaya koydu. Biz Adana'yı sorunsuz teslim ettik ama bizden sonrakiler gerekeni yapmadı. Bordür ve kaldırım çalışmalarındaki moloz, kum ve çakılları rögarlardan aşağı süpürüldü. Rögar tıkalı olunca kolektör nasıl çalışsın ? Asfalt yaparak çok sayıda rögar kapatılmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rögarlar tıkalıysa kolektör çalışmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN