Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'den kaldırım işgali

Giriş Tarihi: 16.6.2014

Otopark alanı kazanmak isteyen Adana Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Caddesi'nde 9 katlı Ander Apartmanı'na ait 28 metrekarelik alanı işgal etti

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin parkomat uygulamasında bir skandal daha ortaya çıktı. Parkomat rantı için, yaya geçitlerine otopark yapmaktan çekinmeyen belediye, Atatürk Caddesi'nde de kaldırım yenilemesi çalışmalarında Ander Apartmanı'na ait 28 metrekarelik alanı otopark olarak kullanıma açtı. Kaldırımı amacı dışında kullanan belediye, apartmanının acil müdahale cebini de otopark yaptı.

ÖN İNCELEME YAPILDI
Büyükşehir Belediyesi'nin kaldırım işgali, M.C.Ö. isimli apartman sakininin Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) yaptığı şikayetle ortaya çıktı. Adana Valiliği konuyla ilgili ön inceleme yaptı. İncelemede Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Hasan Uzun, Fen İşleri Daire Başkanı Özlem Hilal ile birlikte söz konusu işgalle alakalı şube müdürleri ve mühendislerin ifadelerine başvuruldu.

ORTAK SAVUNMA

Hasan Uzun'un aralarında bulunduğu 4 kişi ifadelerinde aynı cümleleri kurarken, "Söz konusu olayla ilgili suç unsuru oluşturacak durum olmamıştır. 28 metrekarelik işgalin ortadan kaldırılarak kaldırımın eski haline dönüştürülmesi hususunda gerekli işlem belediyemizce yapılacaktır" dedi. Bazı ifadelerde de "Bahsi geçen apartman sakinlerinden kaldırım düzenlenmesi yapılırken herhangi bir yazılı veya sözlü şikayet almadım" denilmesi de dikkatlerden kaçmadı.

DEFALARCA ŞİKÂYET ETTİ

Herhangi bir şikayet alınmadığı yönündeki beyanatlara karşın, apartman sakinlerinden M.C.Ö., "Bu düzenlemeyi yapan teknik personellere ve yapım firmasının temsilcilerine yapılan işlemin yanlış olduğunu imara aykırı olduğunu, arsamıza tecavüzlü olduğunu ifade ettim. Sonuç alamayınca Büyükşehir Belediye Belediyesi İmar Müdürlüğü'ne giderek projeden sorumlu kişilerle şifahen görüşüp konuyu anlattım" dedi.

"DÜZELTECEĞİZ" DEDİLER
Yetkililerin apartman önüne gelerek yerinde değerlendirme yaptıklarını bildiren M.C.Ö., "Yanlışlık olduğunu şahsıma şifahen söylediler. Ancak apartmanımızın önündeki kaldırım düzenlemesinde mağduriyetimiz giderilmemiştir" diye konuştu. Apartmanda çok yaşlı, koltuk değnek ve tekerlekli sandalye kullanan insanların bulunduğuna anlatan M.C.Ö., apartmanın girişindeki itfaiye, sağlık ve acil işler cebinin de otopark yapıldığını vurguladı.

SORUŞTURMA İZNİ

Adana Valiliği tarafından tamamlanan ön incelemede, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin yapılan kaldırım çalışması ve park düzenlemesi sırasında çekme mesafesi içerisinde araçlar için 28 metrekarelik alanın, ücretli otopark olarak kullanıldığına karar verildi. İnceleme sonucunda aralarında Hasan Uzun ve Özlem Hilal'in de bulunduğu 7 kişi için soruşturma izni verilmesinin gerektiği kanaatine varıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'den kaldırım işgali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN