Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taksirle ölümün cezası 10 taksit

Ayağındaki ağrıdan dolayı gittiği hastaneden "Bir şeyin yok" denilerek taburcu edildikten 5 gün sonra yaşamını yitiren kadının ölümünden sorumlu doktor, para cezasını 10 taksitle ödeyecek

Giriş Tarihi: 16.6.2014
Adana'da ayağında baş gösteren ağrı ve uyuşma nedeniyle eşi tarafından götürüldüğü hastanede ağrı kesici vurulduktan sonra evine yollanan ve 5 gün sonra hayatını kaybeden 1 çocuk annesi Gülseren Dağtekin'in (28) ölümüne neden olduğu iddia edilen doktor E.D. 18 bin 200 lira para cezasına çarptırıldı. Mahkeme para cezasının 10 taksitle ödenmesine karar verdi.

HASTANEYE GİTTİ

Gülseren Dağtekin 6 Haziran 2012'de ayağındaki şişliğin artması ve uyuşması üzerine eşi Zeki Dağtekin tarafından Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Seyhan Uygulama Merkezi'ne götürüldü. Genç kadını muayene eden doktor E.D., ayağında kan pıhtılaşması hastalığı olduğunu söyleyip ağrı kesici yaptıktan sonra evine yollamaya karar verdi. "

BİR ŞEYİN YOK" DEDİ

Genç kadının Acil Servis'ten çıkarken ayağının üzerine basamadığını gören doktor E.D., Dağtekin'i çağırıp sedyeye yatırdı ve beyin cerrahi uzmanınca tekrar muayene edilmesini sağladı. Yapılan kontrol sonunda Dağtekin, "Bir şeyin yok" denilerek evine gönderildi. Evinde rahatsızlanan Dağtekin, götürüldüğü Başkent Üniversitesi Yüreğir Hastanesi'nde 11 Haziran 2012'de yaşamını yitirdi.

EŞİ DAVACI OLDU

Zafer Dağtekin, eşinin ölümünden sorumlu tuttuğu doktor E.D. hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Cumhuriyet savcısı, yapılan soruşturmanın ardından E.D. hakkında 'Taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

MAHKEME PARA CEZASINA ÇEVİRDİ

Mahkeme hakimi, yargılama sonunda doktor E.D.'yi 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti. Daha sonra bu hapis cezasını günlüğü 20 liradan 18 bin 200 lira para cezasına çevirip 10 eşit taksitle ödemesine karar verdi. Doktor E.D.'ye taksitleri ödememesi halinde de tutuklanıp verilen hapis cezasını çekeceği ihtar edildi.

ACILI EŞ TAZMİNAT DAVASI DA AÇACAK
Mahkemenin verdiği karara tepki gösteren Zeki Dağtekin, "Eşimi göz göre göre öldürdü. Ancak, adli tıp ve bilirkişi doktor lehine taraflı rapor hazırladı. Doktorun kusuru ortada olmasına rağmen yokmuş gibi değerlendirildi. İnsan hayatı bu kadar basit ve ucuz olmamalı. Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. Dağtekin, ceza davasının sonuçlanmasının ardından doktor hakkında tazminat davası açacağını da söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksirle ölümün cezası 10 taksit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN