Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuraklığa karşı kapalı sulama

Dünyanın en önemli 3 ovasından biri olan Çukurova'da 50 yıllık kanaletlerle yapılan sulamada su kaybı yüzde 50'ye ulaşıyor. Çözümün ise kapalı sulamada olduğu savunuldu

Giriş Tarihi: 17.6.2014
Adana kent merkezinde sele neden olan yağışların tarımsal üretim bölgelerinde etkin olmadığını açıklayan Çukurova Sulama Derneği (ÇUSODER) Başkanı Faruk Yaşar Umar, Çukurova bölgesinin küresel ısınmanın tahribatından en fazla etkilenecek yerlerden biri olduğunu anımsatarak, kapalı sistem sulama projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

BİRLİKLER DERNEKLEŞTİ

Aşağı Seyhan Ovası'nda faaliyet gösteren 20 sulama birliğinin bir araya gelerek kurduğu ÇUSODER'in tanıtımını yapan Umar, Çukurova'daki sulama sorunları ve çözüm yollarını anlattı. Çukurova'nın sadece Türkiye'nin değil dünyanın önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Umar, su ve sulama yönetiminin büyük önem arz ettiğini söyledi.

BEREKETLİ TOPRAKLAR
Çukurova Ovası'nın Kaliforniya ve Po ovası ile birlikte dünyanın en önemli ovası olduğunu anımsatan Umar, "Bitki çeşitliği açısından ise en zengin ovadır. Ceyhan ve Seyhan nehirleri arasında kalan bölge 42 metrelik toprak derinliğiyle dünyada tektir. Çukurova'nın en önemli sorunu ise sulama sistemidir" dedi.

40 BİN HEKTAR SULANMIYOR

Sorumluluk alanlarındaki Aşağı Seyhan Ovası'nda 134 bin hektarın sulandığını, 40 bin hektarlık alanda ise DSİ'nin çalışma yaptığını anlatan Umar, "Bizim önerimiz kapalı sistem sulamadır. DSİ, ihaleyi daha önce yaptığı için 40 bin hektarlık tarım arazisini kapsayan projede de açık kanalet sistemini inşa ediyor" diye konuştu.

HER AÇIDAN FAYDALI
Çukurova'daki kanal ve kanaletlerin ekonomik ömrünü doldurduğunu savunan Umar, "Kuraklık konusu gündemdeyken su kayıpları daha önemli bir hale geliyor. Açık sulama sistemlerinde su kaybı, buharlaşma ve sızıntılarla yüzde 50'lere ulaşıyor. Kapalı sulamada ise bu oran sıfır. Dünya açık kanalet sistemini terk etti" şeklinde konuştu.

YENİ SİSTEME GEÇİLSİN
Çukurova'daki kanaletlerin 50 yıllık bir geçmişi olduğunu anımsatan Umar, "Kapalı sulama sistemine geçmek bu kanalların rehabilite edilmesinden daha ekonomiktir. DSİ de yeni projelerinin yüzde 80'inde bu sistemi uyguluyor. Eski altyapımızın yeni sisteme geçirilmesi ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuraklığa karşı kapalı sulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN