Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarsus Gözlükule'de kazı çalışmaları başladı

Giriş Tarihi: 17.6.2014
Tarsus Gözlükule Höyüğü'nde 4 hafta sürecek olan 2014 yılı kazı çalışmaları başladı. Kazı ekibi başkanlığını Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aslı Özyar'ın yaptığı Gözlükule Höyüğünde geçen yıl kazı çalışması yapılmamış, sadece depo çalışmaları yapılmıştı.

ANADOLU İÇİN ÖNEMLİ

Colombia Üniversitesi Sanat Tarih ve Arkeoloji Bölümü doktora öğrencisi Türkân Pilavcı, Gözlükule Höyüğü'nün Anadolu arkeolojisinde çok önemli bir yeri bulunduğunu belirterek, 2007 yılında başlayan bilimsel kazı çalışmaları sırasında, yaklaşık 200 metrekarelik alanda 5 ayrı açma noktasında neolitik çağdan itibaren çeşitli dönemlere ait bulgulara rastlanıldığını söyledi. 4 hafta sürecek olan çalışmalarda 7'si yabancı öğrenci olmak üzere 20 üniversite öğrencisi ve bilim insanıyla, 32 işçinin görev alacağınıbelirten Pilavcı, "Gözlükule Höyüğü'nde 5 açmada çalışmalarımız sürüyor. Açmalarımız 100 metrekareliktir. Toplamda ise 500 metrekaredir. Şu anda farklı seviyelerde Erken İslami, Roma, Geç Tunç ve Demir çağlarını çalışmaktayız" dedi.

ANADOLU'NUN TARİHİ

Neolitik dönemden İslami döneme kadar aralıksız olarak yerleşime tabi olmasından dolayı Gözlükule'nin Anadolu tarihini anlamak açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Pilavcı, "Şimdiye kadar yapılan kazı çalışmalarındaki bulgular arasında, gündelik yaşama ait gelenekler, camdan yapılmış deney tüpleri, tunçtan imal edilmiş tıp aletleri yer almıştır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarsus Gözlükule'de kazı çalışmaları başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN