Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite-sanayi işbirliği güçlenmeli

Giriş Tarihi: 18.6.2014

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, projeler ve uygulama merkezleriyle üniversitesanayi işbirliğinin kurulmasını sağlayacaklarını söyledi

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, geliştirecekleri proje ve uygulamalarla "üniversite-sanayi işbirliği"ni ete kemiğe büründürdüklerini söyledi. Yılmaz, üniversitenin Gaziantep'e kurulmuş olmasının bu anlamda büyük bir avantaj sağladığını belirterek, "Teknoloji Transfer ve İnovasyon Merkezi, Girişimci Üniversite modeli ve rehberlik sistemimiz bu alanda önemli başarılara imza atmamızı sağlayacaktır" dedi.

MEKANİZMA GELİŞTİRİLMELİ

Gaziantep'te derinliği olan bir sanayinin bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, "Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesi burada. Gaziantep sanayicisi girişimci, lider özellikleri olan ve yatırımı seven bir sanayici. Bütün mesele üniversitelerin buna destek olması. Tabii bu destek olma durumu, üniversite-sanayi işbirliği çok konuşuluyor ama bununla ilgili bir mekanizma geliştirmezseniz başarılı olmanız mümkün değil. Biz de burada yeni bir mekanizma geliştirdik ve Teknoloji Transfer ve İnovasyon Merkezi kurduk. Bu kurum sanayici ve üniversite arasında bir köprü vazifesi görüyor. Yine marka, patent ve tescil ile ilgili bir birimimiz var" diye konuştu.

GİRİŞİMCİ ÜNİVERSİTE

Türkiye'de yeni bir kavram olan 'girişimci üniversite' modelini hayata geçirmeye çalıştıklarını bildiren Prof. Dr. Tamer Yılmaz, "Öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin kendi şirketlerini kurmaları, girişimci olmaları yolunda bir modelimiz var. Bunun için bir kuluçka merkezi geliştirdik. Kendi şirketini kurmak isteyen öğrenci veya öğretim üyemizi önce bu kuluçka merkezine alıyor, orada belli bir büyüklüğe gelene kadar destek oluyoruz. Belli bir büyüklüğe erişince de şirketini başka bir yere taşıma şansı oluyor. Şu ana kadar öğrencilerimiz 10 şirket kurdu. Öğretim üyelerimiz ise 5 şirket kurmak üzere" dedi.

TÜBİTAK'A 36 PROJE

Araştırma ve geliştirme çalışmalarına önem verdiklerini kaydeden Prof. Dr. Yılmaz, "Son 1 yıl içinde tam 36 proje hazırlayıp TÜBİTAK'a sunduk. Biri 75 milyon liralık bir proje. Şu ana kadar 8 projemiz geçti, diğerlerini bekliyoruz. TÜBİTAK ile ilgili projelerimiz temel bilimsel projeler ve ileri derece projeler. Yine Sanayi Bakanlığı'na kümelenme ile ilgili bir proje sunduk. Sanayi Odası'yla birlikte yaptık, içinde Gaziantep Üniversitesi de var. İplik ve tekstil kümelenmesi ile ilgili 60 milyon liralık bir proje. İnşallah bu proje başladığı zaman 5 yıl içinde çok önemli bir Ar-Ge potansiyelini burada oluşturmuş olacağız" diye konuştu.

ÖĞRENCİLER İŞİN İÇİNDE
Öğrencilerin pratik bilgileri de almalarını sağladıklarını belirten HKÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz, "Öğrencilerimiz iş dünyası ile iç içe olacak. Eğitimlerinin bir bölümünü direk olarak sanayide sürdürecekler. 3.5 yıl okulda derslerini bitirecek, son sene sektörde iş dünyasının içinde pratik yapacak. Ayrıca iş dünyasını buraya taşıyacağız; paneller ve özel söyleşilerle. Ayrıca her öğrencimize sanayiden, iş dünyasından bir rehber atayacağız. Öğrencide bu rehberin telefonu olacak, takıldığı yerde ondan bilgi alacak, yanına giderek iş hayatında karşılaşacağı zorluklarla ilgili bilgi ve tecrübe desteği alacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite-sanayi işbirliği güçlenmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN