Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teşhis ve taramada Acıbadem çok önde

Giriş Tarihi: 19.6.2014

Acıbadem Adana Hastanesi, bölgede hiçbir kurumda yapılmayan NIPT testi, tükürükten genetik tarama yöntemi ve kök hücre nakliyle öncülük ediyor

Acıbadem Adana Hastanesi, teşhis, tarama ve tedavide kullandığı son teknoloji yöntemlerle, bölgemizde sağlık dünyasına öncülük ediyor. Adana ve çevresinde hiçbir sağlık kuruluşunda yapılmayan ve bebeklerin genetik hastalıklarını hamilelikte belirleyen NIPT (Non Invaziv Prenatal Tanı) testi ile yine bölgede başka kurumda uygulanmayan ve genetik hastalıkların ileriye dönük öngörüsü için uygulanan tükürükten genetik tarama yöntemi, Acıbadem Adana Hastanesi'ni birkaç adım öne çıkarıyor. Ayrıca bölgede hiçbir özel hastanede yapılmayan kök hücre nakli de Acıbadem Adana Hastanesi'nde yüzde 100'e yakın başarıyla gerçekleştiriliyor.

BEBEĞİN DNA'SI İNCELENİYOR

Kurumun farklılığını ve öncülüğünü ortaya koyan uygulamalar hakkında bilgi veren Acıbadem Adana Hastanesi Koordinatör Yardımcısı Dr. Mustafa Köroğlu, NIPT yönteminin, gebeliğin erken dönemlerinde uygulanan bir kromozom analizi olduğunu belirtti. NIPT'ın farkının, annenin karnından parça alınmayıp, sadece kolundan kan alınmasıyla gerçekleşmesi olduğunu kaydeden Dr. Köroğlu, "NIPT'ta anneden kan alınıyor. Bu kanın içinden, bebeğe ait DNA parçacıkları ayrıştırılarak inceleniyor. Olası genetik anomaliler, zeka geriliği, down sendromu, organların gelişme sorunları gibi hastalıklar, yüzde 100'e yakın doğrulukla belirleniyor. Bu test 18-22'nci haftalar arasında yapılıyor. NIPT, konforu ve doğruluk oranının yüksekliğiyle çok tercih edilen bir test" dedi.

GENETİK CHECKUP YAPILIYOR
Acıbadem Adana Hastanesi'nde tükürükten genetik tarama da yapılıyor. Dr. Mustafa Köroğlu, bu uygulamayı 'genetik checkup' olarak nitelendirdi. Dr. Köroğlu, "Tükürüğü inceleyerek, kişinin kanser başta olmak üzere bir takım hastalıklarına yatkınlığı, beslenme bozuklukları, gıda intöleransları, mevcut hastalıklarının genetik aktarımlarının olup olmayacağı yönünde çok yönlü tarama yapıyoruz. Bir takım veriler üretiyoruz ve hastalıklar için önleyici tedbirler alıyoruz. Genetik tarama, geleceğe yönelik öngörüler içerdiği için, kıymetli bir çalışma" diye konuştu. Genetik taramanın, sonucu 8-10 hafta sürebilen özel bir işlem olduğunu kaydeden Dr. Köroğlu, erken teşhisten çok ötede olan bu yöntemin, son yıllarda rastlanma oranı artan kolon kanseri riskinin belirlenmesinde yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

KÖK HÜCRE HAYAT VERİYOR
Kök hücre nakli de Acıbadem Adana Hastanesi'nde başarıyla gerçekleştirilen nitelikli bir işlem. Dokulara oksijen taşıyan, mikroplara karşı vücudu savunan, pıhtılaşmayı sağlayan hücreleri üreten kök hücre hakkında bilgi veren Dr. Mustafa Köroğlu, "Bu hücreler azaldığında, hangi hücre azalıyorsa onun göreviyle ilgili sıkıntı yaşanıyor. Örneğin savunma hücreleri azalıyorsa, vücut hastalıklara açık hale geliyor" dedi. Kök hücreye ihtiyaç duyulduğunda hastanelerinde, Prof. Dr. Bülent Antmen yönetimindeki merkezde nakil yapıldığını kaydeden Dr. Mustafa Köroğlu, "Kök hücreyi genellikle kemik iliğinden, kandan ya da göbek kordonundan alıyoruz. Yaptığımız işleme halk arasında kemik iliği nakli de deniyor. Bu işlem Acıbadem Adana Hastanesi'nde 1,5 yıldır, 5 yataklı servisimizde yüzde 100'e yakın başarı onarıyla gerçekleştiriliyor. Kök hücre nakli, kanser türleri, lösemi hastalıkları, orak hücreli anemi, kemik kırıkları ve doku yenilemede kullanılıyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşhis ve taramada Acıbadem çok önde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN