Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yasak' denilen tesiste Bülent Serttaş konseri

'Belediye tesislerine dışarıdan sanatçı getirmek yasak' diyen Büyükşehir'in, Başkan Burhanettin Kocamaz'ın nikah kıydığı düğünde Bülent Serttaş'a izin verdiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 20.6.2014
"Tesislerimizde yapılan düğünlerde dışarıdan orkestra ve sanatçı getirmek yasak" diye karar alan ve bunu uygulamaya koyan Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı kararın delindiği ortaya çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın nikahını kıydığı Büşra- Veysel Memiş çiftinin düğününe Türk Halk Müziği sanatçısı Bülent Serttaş'ın kendi orkestrası ile katılmasına ve sahne almasına izin verildi. AK Parti Grup Sözcüsü ve Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik ile Mersin Velisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun da katıldığı törende Bülent Serttaş Kürtçe şarkılar da seslendirdi.

DİlEKÇEYE RET CEVABI

Mersin'de gündeme bomba gibi düşen Kürtçe şarkı söyleyen sanatçıların belediye tesislerine sokulmaması kararı büyük tepkilere yol açtı. Kentin tanınmış işadamlarından Muhittin Ocak'ın kızı Gülnaz ile Baypet Akaryakıt İstasyonu'nun sahibi Selahattin Balkan'ın oğlu Mazlum'un düğünü için Rojin, Berdan Mardini, Şah-ı Bedo ve Şehriban davet edilmek istenmiş, bu konuda belediyeye dilekçe ile başvurulmuştu. Ancak Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu imzalı bir yazıda, bu sanatçılara izin verilmeyeceği bildirildi.

BU NASIL ANLAYIŞ?

Yaklaşık bin 800 davetlinin katıldığı düğün töreninde Şah-ı Bedo bu yasak yüzünden sahne alamadı. Ocak ve Balkan ailesinin yaptığı düğünde Kürtçe şarkı okuyan sanatçılara izin verilmezken, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın nikah kıydığı düğünde Bülent Serttaş'ın sahne alması, üstelik Kürtçe şarkılar da söylemesi çifte standart olarak değerlendirildi. İşadamı Muhittin Ocak, "Bizim düğünümüze yasak koyan zihniyetin ne yaptığını anlamak mümkün değil. Madem Kürtçe okuyan sanatçılar tesislere alınmıyorsa, Başkan Kocamaz'ın da bulunduğu düğüne neden izin veriliyor. Üstelik orada da Kürkçe şarkılar okundu" dedi.

EN MUTLU GÜNÜMÜZDÜ
İyi ayrı düğüne iki ayrı uygulama yapan Büyükşehir Belediyesi'nin ne yapmak istediğini anlayamadıklarını belirten işadamı Muhittin Ocak, "Başkan Kocamaz bu konuyla alakalı bir açıklama yapmış, Mersin'de dostluk, barış ve kardeşlikten söz etmiş. Bir haftada iki farklı uygulama yapan bir anlayışı nasıl izah edecek acaba? İki büyük ailenin binlerce davetlisi en mutlu günümüzde coşup eğlenemedi. Kendi dilimizi, kendi türkülerimizi bu düğünde seslendiremedik. Halaylarımızı çekemedik. Sanatçılarımız geldi ama sahne alamadı. Varsın cevabını versinler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yasak' denilen tesiste Bülent Serttaş konseri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN