Bu arsanın 'kot'u sağlam

Giriş Tarihi: 21.6.2014

Süleyman Demirel Bulvarı'nda Aytaç Durak'ın eşine ait arsada yapılmak istenen AVM projesinin iki katının kot farkı yüzünden kaçak olduğu ortaya çıktı

Adana 1'inci İdare Mahkemesi, Büyükşehir eski Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın eşi Fahriye Durak'a ait Süleyman Demirel Bulvarı'ndaki arsa üzerine yapılacak 14 katlı AVM inşaatına verilen ruhsatı, bilirkişinin hazırladığı rapor doğrultusunda bodrum katlardaki otoparkların acil durumlarda insan hayatını tehdit etme riski, otopark girişinin yaya yolundan verilmesi ve bina alan mesafesi ihlaline dayandırarak yürütmeyi durdurdu. Ancak projeyi inceleyen bilirkişinin inşaat alanındaki kot farkını göremediği, bu farktan dolayı inşaatının iki katının kaçak olacağı ortaya çıktı.

14 KATLI AVM

Durak ailesi, Süleyman Demirel Bulvarı Anadolu Lisesi Caddesi kavşağında Gökhan Durak'a ait Konak Recidence'ın hemen karşısındaki 11 bin 260 metrekarelik arsa üzerine çok katlı alışveriş merkezi yapmaya karar verdi. Aytaç Durak'ın eşi Fahriye Durak'a ait olan arsa üzerine 6'sı yol üstü 8'i ise yol altında (bodrum) olmak üzere toplam 14 katlı yapılacak AVM için, Yıldıray Arıkan'ın başkanı olduğu Çukurova Belediyesi'nden yapı ruhsatı alındı. Ancak Nail Çevik isimli bir vatandaş, Durak ailesinin inşaatına imar planında ön görülen yoğunluktan fazla hak tanındığını iddia ederek yürütmeyi durdurma talebiyle mahkemeye başvurdu.

OTOPARK RİSKLİ

Mahkemenin atadığı bilirkişi, gerekli incelemeyi tamamladı ve hazırladığı raporu mahkemeye sundu. Bilirkişi tarafından yapılan incelemede, yapılaşmanın Anadolu Lisesi'ne taşar nitelikte olduğu ve bina çekme mesafesinin ihlal edildiği ortaya çıktı. 2'nci bodrum katta gösterilen otopark girişinin yaya yolundan verildiğinin belirtildiği incelemede, otoparkla ilgili tehlikeye de dikkat çekildi. 6 katlı otoparkın zemin kotundan 32.55 metre kotuna indirilmesinin kullanışlı olmadığının belirtildiği incelemede "Özellikle acil durumlarda insan hayatını tehdit etme riski olduğu" vurgulandı.

HUKUKA UYGUN DEĞİL

Vatandaşların yeraltındaki otoparkları tercih etmemesi halinde bölgede trafik yoğunluğunun da artacağı belirtilirken Adana 1'inci İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bilirkişi raporundaki tespitler doğrultusunda yapı ruhsatında hukuka uygunluk bulunmadığını belirten mahkeme, kararını "Öte yandan dava konusunun imar mevzuatına ilişkin olması ve inşaata başlanması durumunda telafisi imkansız zararların ortaya çıkacağı dikkate alındığında yürütmenin durdurulması şartlarının gerçekleştiği anlaşılmaktadır" şeklinde açıkladı.
KOT FARKI ARADA KAYNADI
İdare Mahkemesi, hukuksuzluğa geçit vermezken, Durak ailesinin yapacağı bu inşaatta haksız kazanç sağlayacağı kot vurgunu, bilirkişinin gözünden kaçtı. Konuyu inceleyen uzmanlar, AVM inşaatının yapılacağı parselin yol cephesindeki en yüksek kot, yapının su basman kotu olarak alındığında parsel köşe kotları arasında bulunan 8 metrelik kot farkı olduğu gözlerden kaçtığı belirledi. Gözden kaçan bu ayrıntı Durak ailesine AVM inşaatında fazladan 2 katlık bir rantın oluşmasını sağladı. Kot farkının 3,50 metreden fazla olması halinde binanın oturacağı alanın kademelendirilmesi gerekirken, yapılacak AVM projesinde bu kurala uyulmadığı görüldü.

YASA NE DİYOR?
Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Madde 30 - d) Parselin kot aldığı yol cephesinin köşe kotları arasında (3.50) m. veya daha fazla kot farkı bulunması halinde, binanın oturacağı alan kademelendirilmek ve her kademenin orta noktasına rastlayan bordür taşı üst seviyesi (± 0.00) kabul edilmek suretiyle kot belirlenir. Ancak her kademenin kendi hizasındaki en düşük bordür kotundan itibaren yüksekliği en çok (1.75) m. olmak zorundadır. Kademelendirme kot aldığı noktaya göre olması gerekli saçak seviyesi dikkate alınarak üst katlardan da yapılabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu arsanın 'kot'u sağlam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN