Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin'de Kürtçe yasağina protesto

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın yasakçı tavrının kent genelinde esen barış havasına olumsuz etki yapacağına dikkat çekti

Giriş Tarihi: 22.6.2014
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın belediyenin tasarrufunda olan işletmelerde dışarıdan sanatçı getirilmesini ve Kütçe şarkı söylenmesini yasaklayan tavrını protesto etti. Özgür Çocuk Parkı'nda toplanan grup üyeleri ellerinde pankartlarla yürüyerek Büyükşehir Belediyesi önüne siyah çelenk bıraktı. Platform Başkanı Yusuf Kaya, "Başkan Kocamaz, parti kimliğini bırakarak tüm Mersinlileri kucaklamalı" dedi. Macit Özcan Spor Tesisleri'nde düğün yapmak isteyen Ocak ve Balkan ailelerinin çocukları Gülnaz ile Mazlum'un düğünü için hazırlıklara başlayan aileler, düğüne katılacak yaklaşık bin 800 davetlinin eğlenmesi için Rojin, Berdan Mardini, Şah-ı Bedo'yu davet etmek istedi. Bunun için Büyükşehir'e bir dilekçe ile başvuran Balkan ailesine, Genel Sekreter Haluk Tunçsu imzalı bir yazı ile tesislere dışardan sanatçı ve orkestra getirilmesinin yasak olduğu bildirildi. Ancak aynı tesiste bir başka çiftin düğününe katılan ve nikahını kıyan Başkan Burhanettin Kocamaz'ın kendisinin olduğu düğünde Bülent Serttaş isimli sanatçının sahne almasına izin verdiği ortaya çıktı. SABAH Güney'in manşete taşıdığı bu olay çok tartışıldı. İş adamı Muhittin Ocak, kızının düğüne katılan davetlilerin kendi türkülerini dinleyemememin, kendi sanatçılarına eşlik edememenin ve kendi halayları ile oynayamamanın sıkıntısını çektiğini öne sürerek, "Böyle yasakçı bir zihniyetin Mersin gibi bir dünya kentinde olması bizleri çok üzüyor. Oysa Mersin farklı din mensubu insanların yan yana yattığı mezarların bulunduğu bir kent. Herkes barış ve huzur içinde yaşamak için çaba harcıyor ama bu tür yaklaşımlar olumlu havayı bozuyor" dedi.

PARKARTLA YÜRÜDÜLER

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın yasakçı tavrı kent genelinde tepkilerin artmasına neden oldu. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri önceki gün Özgür Çocuk Parkı'nda toplandı. "Kardeşimin diline dokunma, ırkçılığa geçit vermeyeceğiz" yazılı pankartla yürüyen platform üyeleri, ellerinde taşıdıkları siyah çelengi Büyükşehir Binası'nın önüne koydu. Platform Başkanı Yusuf Kaya, Kocamaz'ın bu tür baskılarla bir yere varamayacağını söyledi.

ÖFKELENDİRMEKTEN KAÇINMANIZI İSTERİZ
Başkan Kaya şunları söyledi: Bir başkanın görevi halkına hizmet etmektir. Başkan, bir siyasi partinin başkanı gibi davranmamalı. Kocamaz, 80 günlük icraatında ülkü ocaklarının reklamı dışında hiç bir şey yapmadı. Koyduğu bu yasakların geçerliliği olamaz. Hangi sıfatla dışarıdan gelecek sanatçıları yasaklıyorsunuz? Siz sıkıyönetim komutanı mısınız? Kürt halkı diline, kültürüne sahiplenmek için onca bedel ödedi. Şarkılarını söylemesi, halaylarını çekmesi sizin hislerinize bağlı olamaz. Unutmayınız Mersin'de yüz binlerce Kürt yaşamaktadır. Onları öfkelendirecek davranışlardan özenle kaçınmanızı öneririz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'de Kürtçe yasağina protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN