Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşadamları ülkelerini düşünmek zorunda

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Mersin'de katıldığı toplantıda "İşadamlarıkendi ülkesini düşünmek zorunda" dedi

Giriş Tarihi: 23.6.2014
Mersin'de Genç Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Sektör Kurulları Türkiye Genişletilmiş İstişare Toplantısı yapıldı. Toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Mersin milletvekilleri, Genç MÜSİAD Genel Başkanı Faruk Akbal, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mahmut Arslan ve çok sayıda işadamı katıldı. Mersin Hilton SA'da yapılan toplantıda konuşan Bakan Eker, işadamlarının ülkelerini düşünmek zorunda olduğunu belirtti.

REKOR SIÇRAMA

Bakan Eker, "İşadamı olmak başlı başına önemli bir değerdir. Çünkü işadamları sadece kendi aileleri için kazanmıyor, hem ülkenin ekonomisini büyütme hem de istihdamını sağlama refahını artırma çabasına sahipsiniz. Genç işadamlarını kutlayarak onlardan ülkelerinin, milli değerlerine sahip çıkarak ve hak yolundan ayrılmadan ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını istiyorum" diye konuştu. Son 10 yılda istihdamın büyük bir artış gösterdiğini vurgulayan Eker, "Bu artışın en önemli destekçisi işadamları, sanayicilerimiz ve çiftçilerimizdir. Türkiye'nin milli geliri 230 milyar dolarlardan 820 milyar dolarlara çıktı. Bu, dünyada gelişme de rekor seviyede sıçrama demektir" şeklinde konuştu.

TARIMDA BÜYÜK REFORM
Ülke olarak en önemli zenginliğimiz olan tarım alanında da büyük yeniliklere imza atıldığını belirten Bakanı Mehdi Eker, "Bundan 11 sene önce Türkiye 7,5 milyon insanla tarım sektöründe çalışan bir ülkeydi. 7,5 milyon insan 24 milyon hektar işliyor ve karşılığında 23 milyar dolar tarım hasılası elde ediliyordu. Türkiye bu değerlerle dünyada 11'inci sırada ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında ise ancak 4'üncü sırada yer alıyordu. Yaptığımız yenilik ve değişikliklerle Türkiye bugün aynı alanda 24 milyon hektar tarım arazisi işliyor. 6,5 milyon insan çalıştırıyor 62 milyar dolar tarım hasılası elde ediyor. 23 milyar dolardan 62 milyar dolara bir artış yaşandı. Artık Türkiye dünyada ve Avrupa'da 1. sıraya ulaştı" dedi.

AMAÇ DEĞERLERİ KAZANMAK
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise "Bugün MÜSİAD Sektör Kurulları Türkiye Genişletilmiş İstişare Toplantısı'na ev sahipli yapmaktan dolayı mutluyuz. Toplantıyı onurlandıran Bakanımıza teşekkür ediyorum. MÜSİAD, kuruluşundan itibaren ekonomik alanda sadece kar ve para kazanmak değil aslında değerleri yeniden kazanmayı amaçlayan bir dernektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşadamları ülkelerini düşünmek zorunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN