Daha iyi ürün için ortak adım atıldı

Giriş Tarihi: 24.6.2014

Gaziantep İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile Orman Müdürlüğü'nün ortaklaşa başlattığı projeyle, İl genelinde 200 bin ballı ağaç dikildi

Gaziantep İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile Orman Müdürlüğü'nün ortaklaşa hareket etmesiyle arı yetiştiriciliğinde büyük adım atıldı. Birlik ve müdürlüğün çalışmasıyla, il genelinde 200 bin ballı ağaç dikimi gerçekleştirildi. Arıcılıkla ilgili kısa, orta ve uzun vadeli projelere imzalar atıldığını belirten Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, "Kısa, orta ve uzun vadeli projeler gerçekleştirdik. Kısa vadeli projelerimiz bitti. Orta vadeli projelerimiz yüzde 80 oranında tamamlandı. Uzun vadeli projeler içerisinde ise ağaçlandırma çalışmaları başladı" dedi.

EKİMLER HIZLANIYOR

Yürüttükleri çalışmalar kapsamında Orman Müdürlüğü'nün, çevre yollara ve bazı kasabalara giden yol kenarlarına 200 bin ballı ağaç denilen ağaç türlerinden diktiğini kaydeden Nebi Koca, "Nektar akımı olan bu bitki arıların bal yapmasında yardımcı olan bir ağaç türüdür. Bunlara ek olarak devlet arazisi birçok alana zahter, kekik ve benzeri bitkilerin ekimini hızlandırıyoruz. Birecik Barajı kenarında 800 hektarlık alana tamamen ballı ağaç dikimi gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

BÖCEKLER BAL ÜRETECEK

Koca şöyle konuştu: "Çam ağaçlarına da Basra böceği dediğimiz bir böceği aşılayacağız. Bu böceğin bölge iklimine uyum sağlaması durumunda Gaziantep'teki tüm çam ormanlarına Basra böceği aşılanacak. Bu böcek 2012 yılına kadar ağaca zararlı böcek denilerek öldürülüyordu. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar böceğin zararlı olmadığını aksine ağaç için yararlı bir organizma olduğunu kanıtladı. Bu kapsamda iklimimize uyum sağlarsa tüm çam ormanlarımıza böcek aşısı yapacağız. Böcek Muğla yöresinden getirilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daha iyi ürün için ortak adım atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN