Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fuhuş rüşvetine 4 yıl 8 ay hapis

Adana'da menfaat sağlanması iddiasıyla ilgili yargılanan Milli Emlak Müdürü Şevket K. 4 yıl 8 ay, telekızları ayarladığı ileri sürülen Haluk V. ise 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı

Giriş Tarihi: 24.6.2014
Adana'da fuhuş operasyonu için telefonu dinlemeye alınan hayat kadınının, usulsüz olarak devlet arazilerinin kiralanması için Milli Emlak Müdürlüğü'nde görevlilere rüşvet karşılığı sunulması iddiası telekulağa takılmıştı. 10 sanığın tutuksuz yargılandığı dava sona erdi. Milli Emlak Müdürü Şevket K. "rüşvet almak, görevi kötüye kullanmak" suçundan 4 yıl 8 ay, kendisine kadın ayarladığı ileri sürülen Haluk V. ise 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırıldı. Diğer sanıklar ise görevi kötüye kullanmaktan 5 ile 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

"MADDİ ÇIKAR SAĞLAMADIM"
Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Şevket K., iddiaların doğru olmadığını ileri sürerek, "Hiç kimseye menfaat sağlamak amacıyla herhangi bir para veya maddi çıkar sağlamam veya istemem söz konusu değil. Bir bayanla ilişkim oldu ama parasını kendim verdim. Alışveriş parası çıkışmayınca arkadaşım Haluk'tan borç alıp, sonra ödedim" dedi.

MENFAAT DEĞİLDİ

Batı Emlak Müdürlüğü'nde çalıştığını söyleyen Mustafa A. da iddiaları yalanlayarak "Şevket müdürün talimatı ile davaya konu yerde parsel tespiti yaptım. Tutanağa ne gördüysem onu düzenledim. Başkasına hak sağlama yok. Kadın meselesi de ani gelişen bir olaydı. Şevket K. de ordaydı. Yabancı uyruklu kadınlarla geldi. Ancak kadınlarla birlikte olunma menfaat karşılığı değildi. Suçum yok" şeklinde konuştu.

MAHKEME SUÇLU BULDU
Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Rüşvet karşılığı sanıklardan bazıları ile birlikte oldukları ileri sürülen hayat kadınları Betül K. ile Ferah T. iddiaların doğru olmadığını öne sürdü. Mahkeme, müdür Şevket K.'yi "Rüşvet almak ve görevi kötüye kullanmaktan" 4 yıl 8 ay, kendisine kadın ayarladığı öne sürülen Haluk V.'yi ise 4 yıl 2 ay hapse mahkum etti. Diğer 8 sanık ise "Görevi kötüye kullanmaktan " 5 ile 6 ay arasında değişen cezalara çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını da kararlaştırdı.

RÜŞVET OPERASYONU
Adana Emniyet Müdürlüğü'nce 2011 yılında Milli Emlak Müdürlüğü'ndeki rüşvet çarkıyla ilgili yapılan operasyonda Adana Batı Milli Emlak Müdürü Şevket K. ile birlikte 9 kişi yakalandı. Adliyeye sevk edilen müdür Şevket K., şef Mustafa A., memur Ali Can Y., arazi alım satım işi yapan Göksun Ç., Haluk V., Süleyman U., Halil G., Fahri U., Abdullah B. ile Şemsi T. hakkında dava açıldı. Müdür ve bazı görevlilerin kadın ve para karşılığı hazine arazileri üzerinde usulsüz işlemler yaptığı ileri sürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fuhuş rüşvetine 4 yıl 8 ay hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN