Ayça Katlav'dan mobbing eleştirisi

Giriş Tarihi: 25.6.2014
Türkiye'de yaygınlaşan mobbingin en çok kadınları mağdur ettiğini ifade eden BPW Adana Kulübü Başkanı Ayça Katlav, "Mobbing, son yıllarda gerek ülkemizde gerek diğer ülkelerde oldukça sık gündeme gelmeye başlamıştır. Ne yazık ki yapılan araştırmalarda iş yaşamında kadınların mobbinge daha çok maruz kaldığı ortaya çıkmıştır. Birçok mobbing mağduru kadın bulunmaktadır. Bazı ülkelerde bu konuda özel kanunlar, özel düzenlemeler bulunmasına karşın Türk hukukunda ne yazık ki bu konuda özel bir kanun bulunmamaktadır" dedi.

BİRÇOK HASTALIĞIN KAYNAĞI

Kadınların iş hayatında başarılı olmasına karşın taciz, yıldırma, asılsız suçlama gibi unsurlarla önünün kesilmeye çalışıldığını belirten Katlav, "Araştırmalar kadın çalışanların iş yerinde psikolojik veya sözel şiddete maruz kaldıklarını göstermektedir. Bu nahoş gidişin bir an önce son bulması gereklidir. Çünkü mobbing, insanın mesleki bütünlük ve benlik duygusunu zedelemektedir. Paranoyaya ve kafa karışıklığına neden olmaktadır. Maruz kalan kişi kendine güven duygusunu yitirerek, toplumdan soyutlanabilir" diye konuştu.

MOBBİNGİN ETKİLERİ

Mobbinge maruz kalan kişide huzursuzluk, korku, utanç, öfke ve endişe duygularını yoğun bir şekilde yaşandığını vurgulayan Katlav, "Ağlama, uyku bozuklukları, depresyon, yüksek tansiyon, panik atak, kalp krizine kadar giden sağlık sorunları ve travma sonrası stres bozukluğu yaratabilmektedir. Kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel şiddetten ibaret değildir. Kadınlar fiziksel, psikolojik, cinsel, kadının onurunu zedeleyen, özgüvenini azaltan hatta yitirmesine neden olan ve kadının çalışmasına izin vermemek, istemediği işte zorla çalıştırmak, az para vererek çok şey beklemek gibi ekonomik şiddete de maruz kalmaktadır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayça Katlav'dan mobbing eleştirisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN