Hazoruri: Türkler bize kalplerini açtı

Giriş Tarihi: 26.6.2014

Gaziantep'te kurulan Suriye geçici hükümetinin Sağlık Bakanı Dr. Al Hazoruri, Türklere övgü yağdırdı

Suriye Amerikan Tıp Cemiyeti'nin her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği uluslararası konferansın 14'ncüsü Gaziantep Üniversitesinin ev sahipliğinde yapıldı. Michigan State ve GAZÜ'ün katkılarıyla gerçekleştirilen konferansta konuşan Suriye Geçiş Dönemi Sağlık Bakanı Dr. Ali Hazoruri, Türklerin Suriyelilere evlerini açmadan önce kalplerini açtığını söyledi. Konferansın başlangıcında, fotoğrafçı ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral tarafından yönetilen ve Gaziantep Üniversitesi tarafından hazırlatılan; sığınma kamplarında barınan Suriyeli kadın ve çocukların yaşamını anlatan belgesel film gösterimi katılımcılara duygulu anlar yaşattı. "Savaş Bölgelerinde Nitelikli Sağlık Hizmetlerinin Temini" konulu programın açılış konuşmasını GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun yaptı.

TEHDİT ALTINDAYIZ
Geçiş Dönemi Hükümeti Sağlık Bakanı Dr. Al Hazoruri konuşmasında Türklerin Suriyelilere evlerini açmadan önce kalplerini açtığını söyledi. Dr. Al Hazoruri, "Suriye'de yaşananlar ortada ve tehdit altındayız. Yaşananlara karşı bir araya toplanmalıyız. Kurumların yeniden şekillenmesi için sorumluluk geçici Suriye hükümetine yüklenmiştir. Suriye geçici hükümeti de çok zor durumda. Özellikle sağlık konusunda Suriye halkı çok zor günler yaşıyor. İnsanlar ölüyor. Bütün sağlık kurumlarında çalışanlarla birlikte elimizden geleni yapmanın gayretindeyiz" dedi.

SAĞLIK SİSTEMİMİZ ÇÖKTÜ

Suriye Amerikan Tıp Cemiyeti (SAMS) Başkanı Dr. Zaher Sahloul da Suriye ve Türkiye'nin ortak değerleri, ortak geçmişi olduğunu ve iki komşu ülkenin aynı zamanda kardeş iki ülke olduğunu söyledi. Dr. Zaher Sahloul, "Maalesef şuanda en büyük dramlardan bir tanesini yaşıyoruz. Suriye'deki yıkım nüfusun azalmasına, çok sayıda insanın ölümüne sebebiyet verdi. Suriye'deki sağlık sistemi çökmüş durumda. Çocuk felci gibi pek çok hastalık yayılmış durumda. Bir an önce acil tedbirlerin alınması gerekir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazoruri: Türkler bize kalplerini açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN