Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite diplomalı seyyar Hasan dertli

Eşinin de kendisi gibi üniversite mezunu olduğunu söyleyen Hasan Kılıç, çocuğuna bakabilmek için gündüzleri mısır satıyor geceleri ise hamallık yapıyor

Giriş Tarihi: 30.6.2014
Gazi Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunu Hasan Kılıç (28), mesleğine uygun bir iş bulamayınca çareyi seyyar satıcılık yapmakta buldu. Gündüzleri, mevsimine göre, mısır, kestane, erik, fıstık ve fındık satan bir çocuk babası Kılıç, geceleri ise hamallık yapıyor. Bazı günler 20 saat çalışan Kılıç, oğlu 13 aylık Görkem'i, ancak mısır tezgahının başında görebiliyor.

EŞİ DE DİPLOMALI İŞSİZ

Büyük umutlarla okuduğu okulundan 2006 yılında mezun olan Hasan Kılıç, turizm sezonunda Antalya'da diğer dönemlerde ise İstanbul ve memleketi Giresun'da çeşitli otellerde çalıştı. Üniversite mezunu olmasına karşın otellerde garsonluk yapan Kılıç, 16-17 saati bulan çalışma koşullarına karşın aldığı ücret yüzünden uzun süreli bir iş bulamadı. Kılıç, Antalya'da çalışırken kendisi gibi üniversite mezunu olan ve mesleği dışında işte çalışmak zorunda kalan Meryem Kılıç (30) ile tanışıp evlendi.

OMUZUNDAKİ YÜK ARTTI

Eşinin memleketi Adana'ya yerleşen Kılıç, burada da iş bulamayınca seyyar satıcılık yapmaya karar verdi. Hasan Kılıç, mısır, kestane, erik, fıstık ve fındık satarken, kendisi gibi üniversite mezunu olan eşi de konfeksiyon sektöründe çalıştı. Hamile olan Meryem Kılıç, doğuma yakın çalışmayı bırakmak zorunda kalınca Hasan Kılıç'ın omzundaki yük daha da arttı. Üniversite mezunu Kılıç, seyyar satıcılıkla geçinemeyeceklerini fark edince geceleri de hamallık yapmaya karar verdi.

BAŞI ZABITAYLA DERTTE

Kılıç'ın başı zabıtalarla da sürekli derde giriyor. Seçim öncesinde Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in kendisine "Seçilirsem sosyete pazarında tezgah açacaksın" sözünü verdiğini belirten Kılıç, "Düzenlenen halk gününde Başkan Çetin'i gördüm, durumumu anlattım. Yönlendirdiği zabıta müdürü, 'Tamam git tezgahını aç' dedi. Ona güvenip tezgahımı açtım ama zabıta engeliyle karşılaştım. 3 hafta boyunca bin liraya yakın ceza ödedim. Çocuğumun nafakasıydı" dedi.

"DİPLOMANIN HAYRINI GÖRMEDİM"
Namusuyla ailesinin geçimini sağlamaya çalıştığını anlatan Kılıç, "Bugüne kadar diplomamın bir hayrını görmedim. Çocuğumun rızkını kazanmaya çalışıyorum ama zabıta engeliyle çalışıyorum. Peki ben evime nasıl ekmek götüreceğim? Seyyar satıcılık yapıyorum, geceleri hamallık yapıyorum. Tek arzum kimseye muhtaç olmadan geçinip gitmek. Soner başkandan bu konuda destek bekliyorum. Bize sağlıklı bir yer gösterilse orada çalışıp ekmeğimizi kazansak çok mutlu olurum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite diplomalı seyyar Hasan dertli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN