Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuncel: 3 milyona Paralel'e satmışlar

Giriş Tarihi: 1.7.2014

Mustafa Tuncel, Paralel Yapı'nın istediği üç milyon lirayı vermeyince dönemin Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ın talebiyle kumpasa gelip hapse atıldığını söyledi

Paralel Yapı'nın eski Adana Bölge Sorumlusu Tamer Barış Terkeşli'nin, ahaber'deki "Deşifre" programında anlattığı olayları ibretle dinlediğini söyleyen ve başına gelenlerin kimden ve nasıl kaynaklandığını daha iyi çözdüğünü söyleyen Mustafa Tuncel, "Tamer Barış Terkeşli, benden Hizmet için 3 milyon lira istemişti. Ben de veremeyeceğimi söyledim. Sonra, Başkanvekili olmasına emek harcadığım Zihni Aldırmaz'a gitmişler. Aldırmaz benim gitmem halinde bu parayı bulacağını söylemiş. Ve aradan 2 ay geçmeden kendimi cezaevinde buldum. Aldırmaz ve beraberindekiler 3 milyona beni Paralel Yapı'yı satmışlar" dedi.

ZİHNİ ALDIRMAZ TANIŞTIRDI

Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili ve Adana Demirspor Başkanı olduğu 2011 yılında, Paralel Yapı'nın eski Adana Bölge Sorumlusu Tamer Barış Terkeşli ile kendisini Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın tanıştırdığını söyleyen Mustafa Tuncel şöyle konuştu: 2011'in yanılmıyorsam Nisan ayıydı. Tamer Barış Terkeşli bana gelip, Hizmet'in 3 milyon liraya ihtiyacı olduğunu söyleyip, bu parayı bulmamı istedi. Ben de 'Bu kadar param yok' dedim. Bunun üzerine 'Belediye imkanlarıyla bulmak mümkün mü?' diye sordu. Ben de, yetkili durumda olmadığımı, olsam bile belediyenin parasından kimseye beş kuruş vermeyeceğimi söyledim.

PENSİLVANYA DAVETİNİ REDDETTİM

Bu görüşmeden kısa bir süre sonra Barış Terkeşli yeniden yanıma geldi. Bana, 'Abi, Fetullah Hoca seni Erzurum'da Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptığın dönemden tanıyormuş. Seni Pensilvanya'ya bekliyor' dedi. Bende, görüşmeye hazır olmadığımı söyleyerek kabul etmedim. Hem Paralel Yapı'nın istediği parayı vermemiş, hem de Fetullah Gülen'in davetini geri çevirmiştim. Aradan 2 ay geçti. Kendimi çete suçlamasıyla cezaevinde buldum. Emniyette nezarethanede yanıma konulan kişileri ilk kez orada gördüm. Hatta ikisine, 'Niye buradasınız' diye sordum. Bana, 'Mustafa Tuncel diye biri varmış. Onunla çete ilişkimiz var diye getirdiler bizi' dediler. Adamlar beni tanımıyor bile.

HESABINI SORACAĞIM

Tamer Barış Terkeşli'nin açıklamalarından, Türkiye çapındaki kumpasın ilk örneğinin kendisi üzerinde uygulandığını öğrendiğini vurgulayan Mustafa Tuncel, Emniyet'te Paralel Yapı'ya mensup olduğunu düşündüğü bir polisin kendisine gelip "Cemaat'e 500 bin lira verirsen kurtulursun" dediğini de anlattı. Tuncel, "Polise 'Benim suçum da yok bu kadar param da. Param olsa da 5 kuruş verenin' diye küfürle karşılık verdim. Şimdi anlıyorum ki tüm bunlar, Zihni Aldırmaz'ın da içinde bulunduğu büyük bir kumpasmış" dedi. Tuncel, cezaevinde geçen kabus gibi 22 ayın hesabını önce hukuki yollardan arayacağını belirterek "Öteki tarafta da Allah katında hesap soracağım" diye konuştu.

OPERASYON ÇIĞIRTKANLIĞI
Paralel Yapı'nın kurduğu kumpasla bir süre cezaevinde kaldığını ve açıkça kandırıldığını açıklayan Tamer Barış Terkeşli yaptığı açıklamada şöyle demişti: "Zihni Aldırmaz, her fırsatta Mustafa Tuncel'in gitmesi gerektiğini, emniyette ve adliyede çok güçlü olduğumuzu, bu bir an önce yapılırsa, kendisinin rahat bir başkanlık sürecine gireceğini, böylece bütün kaynakların sonuna kadar bize açılacağını söylüyordu. Yani bir şekilde Mustafa Tuncel'e yönelik operasyon çığırtkanlığı yapıldı."

KUMPASA ÖNAYAK OLMUŞ
Yargılama nedeniyle hayatının 22 ayının cezaevinde geçtiğini, mahkeme dönemlerinde tanımadığı mafya elemanlarıyla yan yana elleri kelepçeli olarak basının önünden özellikle geçirildiğini, hiç beklemediği bir anda başına gelenler yüzünden işlerinin bozulduğunu, en yakın arkadaşlarının bile kendisini 'çete lideri' olarak tanıdığını anlatan Mustafa Tuncel, "Tüm bunların Paralel Yapı'ya 'Hayır' dediğim için başıma geldiğini Terkeşli'nin televizyonda yaptığı açıklamalardan öğrendim" dedi. Mustafa Tuncel, "Büyükşehir Başkanvekili olmasında önemli rol üstlendiğim Zihni Aldırmaz ile yeğeni Cengiz Dinçer'in bana kurulan kumpasta rollerinin olduğunu, bu ikilinin benden istenen 3 milyon liranın bulunmasını sağladığını Terkeşli'nin açıklamalırından öğrendim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuncel: 3 milyona Paralel'e satmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN