Güneydoğu'nun ihracatı yine arttı

Giriş Tarihi: 3.7.2014

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre bölgenin ihracatı yılın ilk yarısında yüzde 4,7 arttı ve 5 milyar 32 milyon lirayı buldu

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz 2014 yılı Ocak-Haziran dönemlerine yönelik ihracat rakamlarını açıkladı. Çıkmaz "Birliklerimizce 2014 yılı Ocak- Haziran döneminde, 2013 yılının aynı dönemine oranla yüzde 0,9'luk artışla toplam 4 milyar 535 milyon 203 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına ise toplam 497 milyon 746 bin liralık ihracat kayda alınmıştır. Böylece Birliğimizin ihracat kayıt işlem hacmi yüzde 4,7'lik artışla 5 milyar 32 milyon 949 bin dolara yükselmiştir" dedi.

ORTADOĞU, AB VE AFRİKA

2014 Ocak-Haziran döneminde ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında Ortadoğu ülkelerinin birinci sırada yer aldığını da ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz "Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 60,5 pay ile ilk sırada yer almakta, AB ülkeleri yüzde 15,8 pay ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 9,2 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 180 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Suudi Arabistan, Suriye, ABD, İtalya, İran, Libya, Almanya, İngiltere ve Belçika bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir" diye konuştu. Ürün bazında yapılan değerlendirmede ise tekstil ve halı ihracatının ilk sıralarda yer aldığını sözlerine ekleyen Başkan Çıkmaz "Halı, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, demir çelik mamulleri, bitkisel yağlar, bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur" dedi.

GAZİANTEP YİNE ÖNCÜ
2014 Ocak-Haziran ihracat rakamlarına bakıldığında Gaziantep'in ihracat alanında Türkiye'nin altıncı ili olduğuna ve bölgenin lokomotif görevini sürdürdüğüne dikkat çeken Çıkmaz "Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, 2014 yılı Ocak- Haziran döneminde 3 milyar 293 milyon 592 bin dolar ihracat ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu'nun ihracatı yine arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN