Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ateşin karşısında bitmeyen senfoni

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Mersin'de yaklaşık 200 300 dereceyi bulan sıcaklıkta çalışan fırın ve demirciler, gayret içinde çalışıyor

Giriş Tarihi: 6.7.2014
Hava sıcaklığının gölgede 40 dereceyi bulduğu bölgemizde, özellikle fırınlarda ve demirci atölyelerinde çalışanlar oruç tutarken oldukça zorlanıyor. Yaklaşık 300 dereceyi bulan sıcaklıkta ekmek üreten fırıncı ustası İzzet İlhan ile demirci ustası Oktay Çoban, "17 saat süren orucun 12 saatin ateş karşısında geçiyor. Çok terliyoruz, yoruluyoruz ama Allah sabrını veriyor" dedi.

ORUÇ AĞIZ ZOR OLUYOR
Mersin'de unlu mamul işleten ve Ramazan ayı gelince vatandaşlar için özel Ramazan pidesi üreten İzzet İlhan, her mesleğin kendine göre zorluğu olduğunu belirterek, "Bizim durumumuz farklı. Biz yılın 12 ayında hep ateşin karşısındayız. Adeta ateş karşısında bitmeyen senfoniyi söylüyoruz. Kış aylarında güzel ama yaz aylarında çekilmiyor. Hele oruç ağız çok zor oluyor" diye konuştu.

SOSYAL HAKLAR
Mesleğini sevdiğini söyleyen İzzet İlhan, "Alın teri ile kazanılan paranın bereketi de fazla oluyor. Evime helal para götürüyorum. Çocuklarım benim halimi görüp har vurup harman savurmuyorlar. Onlara verdiğim her kuruşu hak ediyorlar. Bende bundan mutluluk duyuyorum. Sadece böyle ağır şartlar altında çalışan işçilerin sosyal haklarının daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

AZİMLE ÇALIŞIYOR
75 yaşında olmasına rağmen hala kendini 18'lik delikanlı gibi hissettiğini söyleyen demirci ustası Oktay Çoban şöyle dedi: "Ben çok küçük yaşlardan itibaren bu işi yapıyorum. Baba mesleğimiz. Benden sonra çocuklarımın bu işi yapacağını sanmıyorum. Üç çocuk okuttum. Normal günlerde dahi çok zorlanırken, şimdi oruç tutarak daha da zorlanıyoruz ama Allah kolaylığını veriyor"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ateşin karşısında bitmeyen senfoni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN