Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözlü Ceyhan'ı iflasa götürdü

AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü'nün, borçlanmayı çok sevdiğini söyledi

Giriş Tarihi: 6.7.2014
AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni düzenlediği toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü finans konusundaki uygulamaları için eleştirdi. Sözlü'nün, 1999-2014 yılları arasında başkanlık yaptığı Ceyhan Belediyesi'ni ağır bir borç yüküne soktuğunu kaydeden Fikret Yeni "1999'da Ceyhan Belediyesi'nin borcu 364 bin liraydı. Şimdi tespit edilen borç 100 milyon lira düzeyinde" dedi. Sözlü'nün şimdi de 7 yıl için Adana Büyükşehir Belediyesi'ni borçlandırma yetkisini meclisten aldığını kaydeden Yeni, "Sayın Sözlü galiba borçlanmayı seviyor. Adana'ya da borç bırakacak. Bu belli" diye konuştu. Ceyhan Belediyesi'nin, 1999- 2014 yılları arasında çeşitli kaynaklardan geliri olduğunu, 15 yılda bütün bu gelirlerin harcanmasının yanı sıra 100 milyon lira da borçla devredilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Yeni şöyle devam etti: "Bu kadar devasa bir bütçe kullanan bir belediyenin, o şehri o kadar güzel ihya etmesi lazım ki orada yaşayan insanların mutlu, yaşadığı şehirden keyif alan insanlar olması lazım. Ama ben Ceyhan'a gittiğimde, insanlar da bulundukları şehirde yaşamaktan dolayı mutlu olan yüz veya bakış göremedim. Konuştuğumuzda da 'Sözlü bir şey yapmadı. Aksine Ceyhan'ı yaşanmaz bir hale getirdi' diyorlar. İnşallah bundan sonra AK belediyecilikle insanlar orada mutlu olacaklar."

6 MİLYON NEREDE

AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni konuşmasına, Hüseyin Sözlü'nün başkanlığı döneminde Ceyhan Belediyesi'nin 2011'den bu yana elektrik faturası ödemediğini ve bu yüzden geçtiğimiz günlerde belediyenin elektriklerinin kesildiğini kaydetti. Fikret Yeni öte yandan, Hüseyin Sözlü'nün Ceyhan Belediye Başkanlığı görevinin bitmesine birkaç gün kala Türk Ekonomi Bankası'ndan 6 milyon 150 bin lira belediye adına borç aldığını ve bu paranın nereye harcandığını bilmediklerini söyledi. Yeni ayrıca, Hüseyin Sözlü göreve başladığında Ceyhan Belediyesi'nde 300 olan çalışan sayısının, 2014'te 900'lere çıktığını kaydetti.

ADANA'YA BORÇ YÜKÜ

Sözlü'nün Adana Büyükşehir için de 7 yıllık borçlanma yetkisini, kendilerinin karşı çıkmasına rağmen meclisten aldığını kaydeden Fikret Yeni şöyle konuştu: "Borç yiğidin kamçısıdır deniyor ya, Sayın Sözlü 'Kamçı sendeyse güzel oluyor' diye algılıyor galiba. Çünkü süreyi 7 yıla uzatarak borcu başkasına ödetiyor. Biz 'İlbank'tn kredi al' diyoruz. Bunu istemiyor, özel bankalar için kredi yetkisi istiyor. İstiyor çünkü İlbank'tan nakit para alamaz. İlbankt'a yatacağı hizmeti anlatır, İlbank da hizmetin yapılma şeklini ortaya koyar, bedelini öder. Ceyhan'a bıraktığı mirasa baktığınızda, Adana'da bırakacağı miras için ciddi bir karine oluşturdu. Adana'ya bir borç yükü bırakacak, bu belli."

TATİLDEKİ SEÇMEN

AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada ise tatilcilerin oy kullanmayla ilgili haklarına vurgu yaptı. Yüksek Seçim Kurulu'nun kararına göre 20 günü aşkın süredir kendi ikametgahlarının dışında bir başka yerde olanların, oylarını orada kullanabileceğini belirten Yeni, "Seçim döneminde yaylada ya da deniz kıyısındaki yörelerde bulunan Adanalılar, uygulama sayesinde oyunu kullanabilecek. Bunun için 2-9 Temmuz tarihleri arasında, herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidip, başvuruda bulunmak gerekiyor" dedi. Yeni, bu sene başlayan uygulama sayesinde seçime katılım oranının yüksek olmasını beklediklerin de kaydetti. Yeni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk turda seçimi kazanacaklarını düşündüklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözlü Ceyhan'ı iflasa götürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN