Suriyelilerin sorunları ortak akılla çözülecek

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte sayıları gayrı resmi rakamlara göre 400 bini bulan Suriyeli mültecilerin sorunlarına ortak akılla çözeceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 7.7.2014
Son dönemlerde kent içinde sayıları artan ve vatandaş ile esnaflar tarafından tepki toplayan Suriyeli mültecilerin durumuna açıklık getiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu sıkıntıyı ortak akılla çözeceklerini söyledi. Suriyeli mülteciler konusunda müşterek akılla kısa ve uzun vadeli çözümler hazırlandığını belirten Şahin, yapılan çalışmaların ise 4 ana başlıkta toplandığını ve hazırlanan raporların başbakan yardımcılarına iletildiğini belirtti. Şahin, 4 ana başlığın sağlık, eğitim, güvenlik ve ekonomi olduğunu ifade etti.

BÜYÜK DEVLETİN GÖREVİ

Gaziantep Valisi Erdal Ata başkanlığında bir çalışma yaptıklarını dile getiren Şahin, büyük devlet olmanın gereği olarak komşu Suriye'de savaştan kaçarak gelen insanlara kucak açıldığını ifade etti. Suriye'deki olayların üzerinden 3 yıl geçtiğini ve bu süreçte sorunların da arttığını dile getiren Şahin, "Bu konuda valimizin önderliğinde, oda başkanları ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla kısa ve uzun vadeli çözümler oluşturduk" dedi.

SUÇ ORANI YÜZDE 2
Şahin, "Güvenlik konusunda valimizden edindiğimiz bilgi karamsar değil. Gaziantep'te suça karışan Suriyeli oranı yüzde 2 civarında. Bu oranın içerisinde kendi aralarındaki olaylarda var, mağdur durumda oldukları da. Sanayide çalışmaları ve kendi işçilerimizi de mağdur etmeden bir çalışma sistemi oluşturmalıyız. Sistemin içinde olması için çalışması lazım. Kayıt dışı çalışmaları kayıt içine nasıl almalıyız. Buna bir kota koyabiliriz. Yüzde 10 gibi bir kota olabilir. Şu anda Çalışma Bakanlığı'nda bir yönetmenlik hazırlanıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyelilerin sorunları ortak akılla çözülecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN