Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böbrek nakliyle hayata tutundu

Giriş Tarihi: 8.7.2014

Böbrek hastası gence 3 ağabeyi böbrek vermek isteyince ikisi hasta çıktı, birinin böbreği alınacakken hastane taşındı. Genç, Gaziantep'te yapılan nakille yaşama bağlandı

Doğuştan böbrek hastası olan Kahramanmaraşlı Nuh Kavun'a (21) 3 ağabeyi böbrek vermek istedi. Dokuları uymasına rağmen ağabeylerden ikisinden, hasta oldukları için böbrekleri alınmadı. Birinin böbreği nakledileceği sırada ise hastane taşındı. Kavun son çare olarak geldiği Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde yapılan nakille sağlığına kavuştu.

AĞABEYLERİ ÜZÜLÜYORDU

Doğuştan tek böbreği olan ve geçen yıl bu böbreğinin de yanlış yerde bulunduğunu öğrenen Nuh Kavun'a, mide ağrısı şikayetiyle gittiği bir hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konuldu ve diyaliz tedavisine başladı. Kavun'un diyalize girmesine üzülen 3 ağabeyi, "Hangimizin dokusu tutarsa böbreğimizi veririz" dedi. Bunun üzerine yapılan tetkiklerde üçünün de doku uyumunun olduğu ancak ikisinde diyabet ve akciğer hastalığı bulunduğu belirlendi. Diğer ağabeyden nakil yapılacağı sırada ise nakilin yapılacağı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi taşındı. Böylece nakil işlemi yapılamadı.

TAVSİYE İLE GELDİ
Çaresizce beklerken çevresindekilerin "Gaziantep'teki Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakil Merkezi'nde çok başarılı nakil yapılıyor" uyarısı üzerine Nuh Kavun, ailesiyle buraya geldi. Kısa sürede hazırlık sürecinin tamamlanmasının ardından Nuh Kavun'a, ağabeyi Eyüp Kavun'un böbreği nakledildi. Kavun, "Keşke canlılardan nakil yerine kadavradan nakiller artsa. İnsanların hayatını kurtarmak çok daha iyi olur" diye konuştu. Böbreğini kardeşine veren Eyüp Kavun ise "Kardeşimin ihtiyacı vardı ve böbreğimi verdim. Herkesin ellerine sağlık" diyerek mutluluğunu dile getirdi.

KADAVRADAN BAĞIŞ YETERSİZ
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu da günümüzün en modern teknolojisi ve güncel tıp bilgisiyle hastalara şifa olmaya çalıştıklarını, ancak kadavra sayısındaki yetersizliğin karşılarına çıkan en büyük sorun olduğunu söyledi. Öte yandan, Hatay'da yaşayan 14 yıllık böbrek hastası Ferhat Susmaz da aynı merkezde kadavradan alınan böbrekle sağlığına kavuştu. Susmaz, 5 yıl önce kadavradan nakil için başvurduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böbrek nakliyle hayata tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN