Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soli Pompeipolis'de kazı çalışmaları

Tarihi geçmişi M.Ö. 700 yılına uzanan Mersin'deki antik kentindeki çalışmaların 15 Temmuz'da başlayacağı bildirildi

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Mersin'in önemli antik kentleri arasında bulunan ve tarihi geçmişi M.Ö. 700 yılına kadar uzanan Soli Pompeipolis'deki kazı çalışmalarının 15 Temmuz'da başlayacağı, 25 Ağustos'ta da sona ereceği bildirildi. Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcılar, "Bu yıl kazılar önceki yıllarda olduğu gibi Sütunlu Cadde ve Soli Höyük'te sürdürülecektir" dedi.

TARİH AYDINLATILIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izinleri ile Soli Pompeiopolis 2014 kazılarının 15 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilmesinin planlandığını açıklayan Prof. Dr. Remzi Yağcılar, "Bu kazılarının amacı, restorasyon dışında sözü edilen dönemlerde arkeolojik olarak önemli bir liman kenti olan Pompeiopolis'teki dükkanların bodrum katlarını açığa çıkararak kentteki sosyal, ticari yaşamı aydınlatmaktır" diye konuştu.

HÖYÜK'TEKİ ÇALIŞMA

Bu yıl Soli Höyük'te de çalışmalarını sürdüreceklerini vurgulayan Yağcılar, "Soli Höyük'te kazı çalışmalarının amacı, Soli'nin M.Ö. VII ve VI. yüzyıldaki kolonizasyon dönemini aydınlatmaya yöneliktir. Önceki yıllarda bu döneme ilişkin önemli bulgular elde edilmişti., Soli Höyük'ün üstünde bir Athena tapınağının varlığını işaret etmektedir. Bilindiği gibi antik kaynaklara göre Soli bu dönemde bir Rodos-Lindos kolonisidir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soli Pompeipolis'de kazı çalışmaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN