'Mersin ekonomisinin önünde üç engel var'

Giriş Tarihi: 10.7.2014
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuh Yükselgüngör, Yönetim Kurulu Üyeleri Ekrem Sağlam ve Fatih Kısa, Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ü ziyaret ederek Mersin'in sorunlarını iletti.

ENGELLERİ ANLATTI

Yükselgüngör, geciken kentsel dönüşümün, değişen Kıyı Kanunu'nun ve 1/100 bin ölçekli planlara işletilemeyen konuların Mersin'in ve Mersin ekonomisinin önünde bir engel olarak durduğunu söyledi. Yükselgüngör, bazı konularda yol alırken bazı konularda her zamanki gibi bürokrasi çarkında takılıp kaldıklarını kaydetti.

KIYI KENAR ÇİZGİSİ

Son zamanlarda bazı bölgelerde kıyı kenar çizgisinin yeniden belirlenmesinin gündeme geldiğini söyleyen Yükselgüngör, "Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce inşa edilmiş çok sayıda tesis yıkım tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Bunlar arasında 1970'lerde faaliyete geçmiş olan Soda Sanayi Fabrikası da var" dedi.

STRATEJİK YATIRIM
Soda Sanayi Fabrikası'nın şu an dünyada soda üretiminde ilk 3 fabrikadan birisi olduğunu belirten Yükselgüngör, "Daha önemlisi Mersin'in elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 68'ini karşılayan Soda Sanayi Fabrikası sadece Mersin'in değil, ülkemizin stratejik yatırımlarından birisidir. Ayrıca, bazı turizm tesisleri de bu yasadan nasibini almaktadır" diye konuştu.

YASAL DÜZENLEME

Sahil şeridine yapılabilecek yapı türlerinin günümüz ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılması gerektiğini söyleyen Yükselgüngör, "100 metrelik sahil şeridi dahilinde kıyıya paralel olarak yapılmış devlet yolunun kara tarafındaki yapılaşma izinlerinde, 3 bin 621 sayılı Kıyı Kanunu değil, 3 bin 194 sayılı İmar Kanununa göre değerlendirilmesini sağlayacak yasal düzenleme yapılmasını daha yerinde olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mersin ekonomisinin önünde üç engel var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN