Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanalda ölüm kader olmasın

Adana'da her yıl onlarca genç boğularak yaşamını yitiriyor. DSİ yetkilileri kanal çevresini demir korkuluklarla kapladı ama yeterli olmadı, ölümler devam etti

Giriş Tarihi: 11.7.2014
Adana'da alınan tüm önlemlere, yapılan uyarılara rağmen her yıl onlarca çocuk DSİ'ye ait sulama kanalında can veriyor. Kent merkezinde 15 gün içinde 2'si Suriyeli 8 çocuk hayatını kaybederken, geride gözü yaşlı aileleri kaldı. İnsanların yüreğini yakan ölümlere rağmen bundan ders çıkarmayan çocuklar, gençler adeta ölüme meydan okurcasına sulama kanalının serin sularına atlıyorlar.

HAREKETE GEÇİRMİŞTİK

Geçen yıl kanalda boğulmaların artması üzerine bir yazı dizisi hazırlamış ve yetkililerin dikkatini çekmiştik. Yaptığımız uyarılar üzerine DSİ Bölge Müdürlüğü harekete geçti. Kent merkezindeki sulama kanallarının çevresini 1,5 metre uzunluğunda demir korkuluklarla çevirdi. Çeşitli yerlere uyarı levhaları asıldı, güvenlik güçleri özellikle yaz aylarında kanal kenarlarında denetim yaptı.

TEHLİKE KOL GEZİYOR

Ancak alınan önlemler etkisini bir süre sonra yitirdi. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde özellikle Kıyı Boyu Caddesi, Mavi Bulvar, Öğretmenler Bulvarı, Ege Bağatur Köprüsü ile Gülbahçesi Mahallesi ve Şakirpaşa Hava Limanı'nın arkasından geçen sulama kanalında hemen hemen her gün küçük yaşta çocuklar boğulma tehlikesi atlatıyor.

CANSIZ BEDENLER ÇIKIYOR

Okulların tatil olmasını fırsat bilen ve sıcaktan bunalan çocuklarla gençler, sulama kanallarının kenarında soluğu alıyor. Ailelerin uyarılarını da dinlemeyen çocuklar, kendilerini bekleyen tehlikeden habersiz balıklama suya atlıyorlar. Ve sonuç değişmiyor. Bu çocuklardan birçoğu akıntıya kapılıyor ve boğularak yaşamını yitiriyor. Dalgıçlar ise cansız bedenleri kilometrelerce uzakta buluyor.

AİLELERE BÜYÜK GÖREV

Yetkililer ailelere çok büyük görevler düştüğünü belirterek, "Koruyucu önlem alınmasına rağmen maalesef boğulmaların önüne geçilemiyor. Aileler çocuklarını kesinlikle yalnız bırakmasın. Özellikle DSİ sulama kanalının bulunduğu bölgede oturan aileler çocuklarını bir an olsun yanlarından ayırmasınlar" diyerek uyarılarda bulundu.

İŞTE 15 GÜNLÜK BİLANÇO
22 Haziran: Serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Yüreğir ilçesi, Ege Bağatur Bulvarı üzerindeki DSİ'ye ait sulama kanalına giren 15 yaşındaki Ramazan Adlan'ın cenazesi bir gün sonra su altı polisi tarafından yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulundu. 24 Haziran: 15 yaşındaki Emrah Altun, Karataş yolu üzeri Sakızlı köyünden geçen DSİ'ye ait sulama kanalında, 17 yaşındaki Suriye Uyruklu Abdullah Roşhed ise Ege Bağatur Bulvarı üzerindeki kanalda boğuldu
3 Temmuz: Ortaokul 7'nci sınıf öğrencisi Soner Can, Gülbahçesi mahallesinde geçen sulama kanalına arkadaşlarıyla birlikte girdi. Bir süre sonra batıp çıkmaya başlayan talihsiz çocuğunun cesedi su altı polisi tarafından yaklaşık 1 kilometre ileride bulundu.
4 Temmuz: Yine Gülbahçe mahallesinden kanala serinlemek için ayağını uzatan ve dengesini kaybeden 14 yaşındaki Umut Şimşek diğer çocuklar gibi boğularak yaşama veda etti.
5 Temmuz: Seyhan ilçesi Kıyıboyu Caddesi üzerindeki DSİ'ye ait sulama kanalının kenarında iki arkadaşıyla birlikte zaman geçiren Suriye uyruklu Abdul Karkamız (18) dengesini kaybedince kanala düştü. Yüzme bilmeyen Karkamız akıntıya kapılarak kayboldu. Suriyeli gencin cesedi bir gün sonra su altı polisi tarafından Dörtağaç köyü yakınlarında bulundu.
8 Temmuz: Annelerine kuran kursuna gidiyoruz diyerek evden çıkan Bayram Yeni (11) ile Ali Dayı (14), yüzme bilmemelerine rağmen serinlemek için girdikleri DSİ kanalında boğularak hayatlarını kaybetti. Aynı kaderi paylaşan iki arkadaş Kabasakal Mezarlığı'nda toprağa verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanalda ölüm kader olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN