Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abd'li melekler sahili temizledi

DEKAMER'in davetlisi olarak ülkemize gelen ABD'li lise öğrencileri Erdemli sahillerinde vatandaşların bıraktığı atıklarını toplayarak Caretta Caretta'lara yaşam alanı açtı

Giriş Tarihi: 15.7.2014
Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) çeşitli eyaletlerindeki liselerde okuyan 20 öğrenci Mersin'in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü kumsalında deniz kaplumbağalarının üreme alanlarında sahil temizliği yaptı. Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (DEKAMER) davetlisi olarak kente gelen ABD'li gençler gün boyu sahilden inmedi.

DENİZLE BULUŞTU

DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, deniz kaplumbağalarının üreme döneminin başladığını söyleyerek Temmuz'un son haftası itibariyle yavru çıkışlarının da başlayacağını bu nedenle konuk öğrencilerle Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu sahilinde çevre temizliği yaptıklarını belirtti. Yavru çıkışları öncesinde sahilin temizlenmesinin önemine değinen Ergene, geçen yıl Alata sahilinde 260 yuva belirlediklerini ve 5 bine yakın yavrunun sağlıklı bir şekilde denizle buluşturulduğunu ifade etti.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Prof. Dr. Ergene, Mersin Üniversitesi olarak 14 yıldır nesli tükenmekte olan Caretta Caretta ve yeşil deniz kaplumbağası olarak bilinen "Chelonia mydas"ın neslinin devam etmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğüne (TAGEM)'ne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu sahilinde deniz kaplumbağalarına yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.

NE VARSA TOPLANDI
"Yavruların sağlıklı bir şekilde denize ulaşmaları için sahilin temiz olması gerekir" diye konuşan Ergene, "ABD'de liselerde okuyan 20 öğrenci Mersin'e gelerek bizimle birlikte sahil temizliğine katıldı. Onlara kaplumbağalarla ilgili bilgiler verdik. Sahile yumurta bırakmak üzere gelen bir anaç kaplumbağanın çıkışını izlettik ve bilgilenmelerini sağladık. Bu hem konuk öğrenciler hem de ülkemiz adına güzel bir gelişme. Gençler sabahın erken saatlerinde sahilde poşet, pet şişe ve yavrulara zarar verebilecek tüm atıkları topladı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abd'li melekler sahili temizledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN