Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep bu yaz susuz değil

Giriş Tarihi: 17.7.2014
Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Gaziantep'in içme suyunun önemli bölümünü sağlayan Kartalkaya Barajı'ndaki su oranının yüzde 30 olduğunu, yeni kuyular ve alternatifler ile su sorunu olmayacağını söyledi. Sönmezler, Gaziantep'in içme suyunun Kahramanmaraş sınırları içerisinde bulunan, Aksu havzasından beslenen Kartalkaya Barajı ile Narlı Ovası'ndaki Mizmilli yeraltı su kuyularından ve merkez su kuyularından terfi ile temin edildiğini kaydetti.

SU TAKVİYESİ YAPILIYOR

Barajı besleyen Aksu havzasının yeterince yağış almadığına dikkat çeken Sönmezler, "Toplam hacmi 167 milyon metreküp olan barajda şu an 50 milyon metreküp su mevcut. Aksu havzasındaki baraj göl alanına Göksu'dan su takviyesi yapıyoruz. Kuraklığın devam etme ihtimaline karşı ilave kuyular açtık, ihtiyaç halinde bu kuyular devreye alınacak. Yine bugün itibariyle tam kapasite çalıştırmadığımız Mizmilli hattımız ihtiyaç anında tam kapasite çalıştırılacaktır" dedi.

TASARRUFLU KULLANILMALI

Gaziantep'in susuz kalmaması için her türlü tedbiri aldıklarını açıklayan Hüseyin Sönmezler, "Gaziantep'te yaşayan vatandaşlarımızın çok zor şartlar altında ve yüksek maliyetle temin edilen suyumuzu tasarruflu kullanmalarını istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep bu yaz susuz değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN