Kurs olmayınca ölümler çoğaldı

Büyükşehir Belediyesi, yüzme havuzlarını rant kapısına çevirdi. Bu yıl ihalede sorun yaşanınca ücretsiz yüzme kursları yapılmadı ve bilanço ağır oldu. Şimdiden 11 çocuk boğularak can verdi

Giriş Tarihi: 17.7.2014
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin 1997 yılında kanallarda yaşanan boğulma vakalarının önüne geçmek için "Çocuklar ölmesin analar ağlamasın sloganıyla" hayata geçirdiği havuz projesi günümüzde rant kapısı oldu. Yapıldığı ilk yıllarda kâr amacı güdülmeden amatör spor kulüplerine teslim edilen havuzların işletimi sonraki yıllarda ihaleyle verilerek amacından uzaklaştırıldı.

YÜZME KURSU İPTAL EDİLDİ

Her yıl ücretsiz yüzme kurslarıyla çocuklar kanaldan havuza çekilirken bu yıl, havuzlardaki ihale sürecinin tamamlanamamasından dolayı yüzme kursları yapılamadı. Bunun sonucunda yaz sezonu bitmeden yaşamını yitiren çocuk sayısı 11'i buldu. 2011 yılında toplam 13 çocuk yaşamını yitirirken 2014 yılı bitmeden boğulan çocuk sayısı 2008, 2009, 2010, 2012 ve 2013 yıllarından fazla oldu.

KANALLARA yakın yapıldı

Aytaç Durak yönetiminde Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Danışmanı Ali Ulukanlıgil, havuz projesinin kendi dönemlerinde kanallarda yaşanan ölümler üzerine "Çocuklar ölmesin analar ağlamasın" sloganıyla başlatıldığını açıkladı. Ulukanlıgil, havuzların projeye uygun bir şekilde özellikle dar gelirli vatandaşların yaşadığı ve kanallara yakın noktalarda inşa edildiğini belirtti. "

HAVUZLAR PEŞKEŞ ÇEKİLDİ"

Kendi dönemlerinde havuzların hiçbir kâr amacı güdülmeden amatör spor kulüplerine verildiğini, belediyenin de sertifikalı öğretmenleri aracılığıyla çocuklara yönelik yüzme kursları açtığını anımsatan Ulukanlıgil, "Projemiz sayesinde önemli oranda kanallarda boğulma vakalarının önüne geçtik. Ancak bizden sonra havuzlar rant kapısı haline dönüştürülerek maalesef birilerine peşkeş çekildi" dedi.

HAVUZA İLGİ AZALDI
Ücretsiz yüzme kursların iptal edilmesi havuzların doluluk oranını da azalttı. Belediye bünyesindeki havuzların önceki dönemde ihale edildiğini ancak bazı havuzlarda sözleşmenin imzalanmadığını açıklayan Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı Mehmet Ali Arslan ise ihale sürecinin tamamlanmamasından dolayı, her sene hayata geçirilen yüzme kurslarının bu yıl yapılmadığını, ancak bu soruna bir çözüm bulmak için çabaladıklarını
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurs olmayınca ölümler çoğaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN