İhracatçıların Irak endişesi artıyor

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Yamanyılmaz, Irak'taki gelişmelerin etkisini değerlendirdi

Giriş Tarihi: 19.7.2014
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Mersin'deki ihracatçı firmaların da katılımıyla gerçekleştirdiği Sektörel Değerlendirme Toplantısı'nda Irak'ta son dönemde yaşanan gelişmelerin, Türkiye'nin ve özellikle bölgenin Irak'a ihracatına yönelik etkileri masaya yatırıldı. Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, Irak'ta yaşanan gelişmeleri yakından ve kaygıyla takip ettiklerini söyledi.

DÜŞÜŞE BIRAKTI

Irak'ın son yıllarda ihracatçıların can simidi olduğunu son 4 yılda ihracatın sürekli olarak arttığını vurgulayan Yamanyılmaz, "Maalesef bu artış trendi Irak'ta yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle, son dönemde yerini düşüşe bıraktı. Kamuoyunda da sıkça yer bulan gelişmelere bakıldığında düşüş eğiliminin Temmuz ayında da devam etmesinden endişe ediyoruz" dedi.

SEKTEYE UĞRADI

Irak'taki olumsuz durumun, 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi sürecinde hızlarını keseceğinden endişe ettiklerini belirten Ali Can Yamanyılmaz, "Yaklaşık 6 yıl önce Irak pazarına kanatlı ihracatına başladık. O tarihten itibaren de artan talebi karşılayabilmek adına bölge ihracatçılarımız ciddi kapasite artışına gitti ve bu pazarda sorunlar yaşanması ihracatı sekteye uğrattı" diye konuştu.

ALTERNATİF PAZARLAR
İhracatçılarımızın Irak'ta yaşanan bu durumdan olumsuz etkilenmelerini önlemek maksadıyla çeşitli çözüm yolları ürettiklerini kaydeden Yamanyılmaz, şöyle konuştu; "Irak'taki yaşanan bu sorunlar ihracatçılarımızı alternatif pazar arayışlarına yönlendirmiştir. Yeni hedef pazarlar olarak da Japonya, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerini belirledik. Bunun için de hükümetten destek bekliyoruz. İhracata teşvik amacıyla verilen yardımlar için yeni bir düzenleme yapılması gerekli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçıların Irak endişesi artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN