Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şezlong kavgası

Giriş Tarihi: 19.7.2014

Mersin'in Erdemli ilçesi Ayaş Mahallesi Muhtarı Bayram Kurt'un, bir otelin sahildeki şezlonglarını kaldırıp, kendisine ait olanları kiraya vermek istediği iddia edildi

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş Mahallesi Muhtarı Bayram Kurt'un, 8 kişilik bir grupla hareket ederek, bir otelin şezlonglarını kaldırıp, kendisine ait şezlong ve şemsiyeleri sahilde kiraya vermek istediği iddia edildi. Mersin Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Hamit İzol "İşin erbabı olmayanların elinde yapılan şezlong ve şemsiye kiralama işi turizmi baltalıyor. Tatilcilerden yüksek miktarlarda paralar isteniyor ve bu durum turistleri kentimizden uzaklaştırıyor" dedi. Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar, "Marmaris'te, Bodrum'da, Çeşme'de yönetmelik, kurallar nasıl işliyorsa Mersin'de de aynı şekilde işlemesi gerekiyor" dedi.

ARBEDE YAŞANDI

Erdemli ve Silifke'deki plajlara konulan ve bireysel olarak ticareti yapılan şezlong ve şemsiyeler, görüntü kirliliğine neden olurken kent turizmini de baltalıyor. İzinsiz ve düzensiz olarak söz konusu bölgelerdeki plajlara yerleştirilen ve bölgeye gelen turistlere kiralanan şemsiye ve şezlonglar, kent turizmini olumsuz etkiliyor. Son olarak Ayaş Mahallesi Muhtarı Bayram Kurt'un da söz konusu uygulamanın bir parçası olduğu öne sürüldü. Kurt, geçtiğimiz günlerde 8 kişilik bir grup ile birlikte Ayaş'ta bulunan bir tesisin önündeki şezlongları kaldırıp yerine kendilerininkini koyup kiralamak istedi. Kurt'un girişimi nedeniyle arbede çıkarken, tesis yetkilileri durumu resmi makamlara bildirdi.

DIŞARIDAN KİMSE OLMAMALI

Mersin Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Hamit İzol konu ile ilgili daha önce İl Kültür Turizm Müdürlüğü, İl Çevre Müdürü Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de katılımı ile bir toplantı yaptıklarını belirtti. İzol, "İşin erbabı olmayanların elinde yapılan şezlong ve şemsiye kiralama işi turizmi baltalıyor. Tatil yapmak için plajlara gelen tatilcilerden yüksek miktarlarda paralar isteniyor ve bu durum turistleri kentimizden uzaklaştırıyor. Şezlong ve şemsiyelerin kiralanma işi yalnızca belirlenen ve yetkili tesislerin önlerinde yapılmalı. Tesis dışından kimseye kiralama yetkisi verilmemeli" diye konuştu.

TURİZME ZARAR

Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar ise şunları söyledi: "Şu an Mersin plajlarında yapılan uygulama, gözde turizm bölgelerinin ilk yıllarında yaptığı bir uygulama. Turizm konusunda yeni gelişme gösteren bölgelerin ilk yıllarında yaptığı bu uygulama belli standartların getirilmesi sonucunda sona erdi. Mersin'de ise gerekli düzenlemeler yapılmadığı için bir takım kişiler kendi keyfine göre bu işleri yapıyor. Bölgenin kendi yerel insanı her yere şezlong ve şemsiye koyarak gelir elde etmek istiyor. Bunlar da kent turizmine zarar veriyor. Marmaris'te, Bodrum'da, Çeşme'de yönetmelik, kurallar nasıl işliyorsa Mersin'de de aynı şekilde işlemesi gerekiyor."

YATIRIMLARIMI ÇEKEBİLİRİM

Kızkalesi Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan da bu tür girişimlerin kent turizmini baltaladığını savunarak "Mersin'e turist çekmek için büyük mesailer harcıyoruz. Maalesef herkes bizim gibi hareket etmiyor. Canı isteyen muhtar, canı isteyen belde halkı 'Bu alan benim' diyor ama ne temizliğini yapıyor ne de düzgün hizmet veriyor. Belde yöneticileri, buraları rant kapısı olarak görüp, bu yolla para kazananlara ses çıkarmıyorlar. 5 yıldızlı otel yatırımım var ama bu uygulamanın önüne geçilmemesinden dolayı yatırımlarımı Mersin'den çekmeyi düşünüyorum. Bir an önce Valilik bünyesinde vakıflar kurularak bu alanları denetlemeli ve gereken yapmalı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şezlong kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN