Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan Kalyoncu toplumla iç içe

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, uyguladıkları programlarla toplumun tüm kesimlerini üniversiteye çekmeye çalışarak, halkla iç içe olduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 20.7.2014
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) sosyal alanda uyguladığı projelerle öne çıkıyor. HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, uyguladıkları projelerle toplumla bütünleştiklerini söyledi. Yılmaz, öğrencileri sosyal sorumluluk projelerine katılmaya, hatta proje geliştirmeye zorladıklarını, farklı kesimlere uyguladıkları programlarla da bilimi topluma yaydıklarını kaydetti. Sosyal alanda üniversite ve halkın iç içe olduğu bir sistemi uyguladıklarını belirten Yılmaz, "Öğrencilerimiz mezun olmadan önce mutlaka toplumla ilgili bir projeye katılıyor. Kesintisiz tüm bölümlerdeki öğrenciler Toplumsal Duyarlılık Projesi dersini almak zorunda. Bu da dezavantajlı kesimlerle ilgili; yoksullar, engelliler gibi bir takım olanakları erişmesi zor olan kesimlerle temasını sağlıyoruz. Projeyi öğrenciler kendisi geliştiriyor. Bunda Şırnak'taki bir okula yardım da olabiliyor, Gaziantep'teki mültecilerle ilgili bir konu da olabiliyor. Engellilerle ilgili bir proje veya cezaevindeki mahkûmların topluma kazandırılması da olabiliyor" dedi.

SANAYİCİLER İÇİN EĞİTİM OLANAĞI
Toplumu en üst düzeyde üniversiteye çekmeye çalıştıklarını, bunu da Çocuk Üniversitesi, Anne Üniversitesi gibi uygulamalarla yapmaya çalıştıklarını bildiren Yılmaz, "Mesela bir çocuk, üniversitemize geliyor, amfilerde derslere katılıyor, hocalarla tanışıyor, sonunda mezun olup kep atıyor. Yani üniversite öğrenciliğinin tüm aşamalarını bizzat yaşıyor. Yine üniversiteye girme şansı bulamamış veya çok uzun zaman önce mezun olmuş anneler için benzer bir proje yaptık. Şimdi Gaziantep Sanayi Odası ile bir projemiz var; Sanayi Üniversitesi diye. Birçok sanayicimiz üniversite mezunu olmayabiliyor. Çok iyi bir sanayici, çok iyi bir girişimci ama üniversite ortamını yaşayamamış; onlara yönelik de bu projemizi başlatmak üzereyiz" diye konuştu. HKÜ Kültürlerarası Diyalog Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin de topluma yönelik projelerde önemli bir görev üstlendiğini kaydeden Yılmaz, "Buranın sosyolog Prof. Dr. Edibe Sözen var. Hem yurt dışından hem de yurt içinden hocalar getiriyor, hem araştırmaları yönetiyor. Bir takım projeler yaptı. Mesela Gaziantep'te komşuluk ilişkilerini inceledi, kaybolan değerlerimizi belirleme noktasında çok önemliydi. Yine Suriye'den gelen göçmenlerin buraya yansımalarını analiz ettik. Çok ciddi raporlar yayımlayıp hem hükümet hem de yerel paydaşlarla paylaşıyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan Kalyoncu toplumla iç içe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN