Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeliler için sağduyu

Kahramanmaraş ve Adana'da Suriyelilere yönelik protestoların ardından Gaziantep ve Mersin'de de vatandaşlar sağduyulu olmaya davet edildi

Giriş Tarihi: 20.7.2014
Kahramanmaraş ve Adana'da Suriyelilere yönelik protesto ve işyerlerine hasar verme şeklindeki eylemlerin ardından, Mersin ve Gaziantep'te de önlemleri artıran kamu yöneticileri, vatandaşları sağduyulu olmaya çağırdı. Mersin'de Vali Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında düzenlenen toplantıda Suriyelilerle ilgili bilgi paylaşımında bulunulup, ortalığı kar��ştırmak isteyenlerin tahriklerine kimsenin kapılmaması istendi. Sosyal medya üzerinden sürdürülen iletişimle Suriye karşıtı eylemlerin hazırlığını yapan grupların bulunduğu Gaziantep'te ise Vali Erdal Ata, vatandaşların kirli oyunlara gelmemesi gerektiğini söyledi.

ATEŞE BENZİN

Mersin'de de kent yöneticileri ortak basın toplantısı düzenleyerek alınan önlemler ve Suriyelilere ilişkin bilgi paylaşımında bulundu. Vali Hasan Basri Güzeloğlu toplantıda, Mersin'de şu anda kayıtlı olarak 41 bin 801 Suriyelinin yaşadığını söyledi. Suriyelilerin Mersin'de bulunmasının kent ekonomisi adına hiçbir zaman bir olumsuzluk oluşturmadığını ifade eden Vali Güzeloğlu "Mersin'de, Suriyeli misafirlerimiz tarafından Türk mevzuatına uygun işyeri açılmaktadır. İzinsiz ve denetimsiz hiçbir işyerinin açılmasına asla izin verilmediği gibi açılmış olanlar da faaliyetinden men edilmektedir" şeklinde konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise "Bu konularda titiz davranmazsak Suriyelilere karşı tepkide adeta ateşe benzin dökmüş oluruz" dedi.

'ÖNCE İNSAN' DİYORUZ
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut da Suriye'de bir insanlık dramın yaşandığını hatırlatarak "Biz önce insan diyoruz. Elinden iş gelen insanları bizim işverenimiz çalıştırıyor ve dönem içinde bu insanlar mutlaka çalışma izin belgelerini alarak kayıt içine gelecek" ifadelerini kullandı. Suriye'den gelen insanlara en büyük kardeşliği esnafın yaptığını savunan ESOB Başkanı Talat Dinçer ise şunları kaydetti: "Şu anda çalışanlar bile, kayıt dışı çalışanlar bile bizim esnafımızın yanında çalışır. Bizim serzenişimiz şu biz ticari hayatın düzenlenmesini istiyoruz, izinsiz işyeri açılmasın istiyoruz, yanımızdaki çalışanların da çalışma izinleri olsun istiyoruz"

ABARTILI HABERLER
Öte yandan 200 bini aşkın Suriyeli mültecinin bulunduğu Gaziantep'te de internet üzerinden Suriyelilere karşı protesto hazırlığı yapılıyor. Gaziantep Valiliği'nde yapılan değerlendirme toplantısında bir sunum yapan Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Gezer, Suriyelilerin suça karışma oranının kent halkından çok daha az olduğunu ve karıştıkları olaylarda ise genelde mağdur taraf olduklarını belirtti. Gezer, sosyal medya ve basının Suriyelilerle ilgili haberleri abartılı olarak vermesinin de tepkileri arttırdığını savundu.

KİRLİ OYUNA GELMEYİN
Halkın protesto eylemi yapmak isteyenlere kanmamasını isteyen Gaziantep Valisi Erdal Ata da Gazianteplilerden kışkırtmalara kapılmamalarını belirterek, yapılacak olan yasa dışı eylemlerin engelleneceğini bildirmişti. Vali, "Kadirşinast Gaziantep halkı, zor durum nedeniyle ülkemize sığınan Suriyelilerin üzerinde oynanan kirli oyunlara gelmeyecektir" dedi. Vali Ata, "Suriyelilerin iş piyasasına girmesi ve vatandaşlarımıza göre daha ucuz çalışmaları, kayıt dışı çalışmaları, ister istemez bizim vatandaşlarımızın iş bulmasını zorlaştırmakta ve tepkisini çekmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeliler için sağduyu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN