2 milyar varil petrol yüklendi

Ceyhan'daki BTC terminalinde yapılan ham petrol yüklemesi 2 milyar varile ulaştı. Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın da katıldığı törenle yüklenen petrol İtalya'ya gitti

Giriş Tarihi: 22.7.2014
Adana'yı dünyanın enerji üslerinden biri haline getiren Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Ceyhan Deniz Terminali'nden yapılan yükleme miktarı 2 milyar varile ulaştı. 2 milyarıncı varil, Malta bandralı 1 milyon varil kapasiteli Seaoath tankerine yüklendi. Tankerin, yaklaşık 12 saatte yüklenen petrolü İtalya'nın Trieste Limanı'na götüreceği öğrenildi. Törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Adana'nın dünya enerji sektöründeki önemine dikkat çekti.

BU TECRÜBE ÖNEMLİ
Şimdiye kadar, bin 776 kilometrelik boru hattının son durağı olan Ceyhan'dan dünya petrol piyasasına 2 bin 600 tankerle 2 milyar varil ham petrol sunulmuş olduğunu vurgulayan Bakan Taner Yıldız, "Yalnızca teknik rakamlardan değil, stratejik bir projeden de bahsediyoruz. Hattın Gürcistan sınırından bu yana olan bölümünün işletmesini, BOTAŞ International Limited (BIL) yapıyor ve uluslararası teknik kurallara uyuluyor. Türkiye'nin bundan sonra yapacağı projeler için de bu tecrübenin son derece önemli olduğunu söylemem lazım" dedi.

ADANA DAHA AKTİF OLMALI

Adana'nın yükselen bir değer olduğunu kaydeden Bakan Yıldız, "Daha da aktif hale getirmeliyiz. Ceyhan'ın gerek enerji üssü alanı olarak, gerekse de sanayi yönünden geniş bir alanı var" diye konuştu. Vali Mustafa Büyük ve BIL Genel Müdürü Mehmet Atıf Çay'ın da konuşma yaptığı törenin ardından Bakan Taner Yıldız, BIL ve BOTAŞ çalışanları, aileleri ve törene katılan protokol mensuplarıyla ayrı ayrı fotoğraf çektirdi. Yıldız yüklemenin yapıldığı iskelede ve tankların bulunduğu bölümlerde incelemelerde de bulundu.

ENERJİ BÖLGESİ KONUŞULDU
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, daha sonra Adana Valisi Mustafa Büyük, AK Parti Milletvekili Necdet Ünüvar, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, Adana ve Ceyhan'ın Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Organize Sanayi Bölgesi başkanları, TEAŞ ve Aksagaz yöneticileriyle toplantı yaptı. Adana OSB Başkanı Bekir Sütcü, toplantıda Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'yle ilgili konuların görüşüldüğünü, Bakan Yıldız'ın "Bürokratik işlemler sürüyor. En kısa sürede bölgeyi faaliyete geçirmek için uğraşıyoruz" dediğini söyledi.

BTC TARİHİNDE MİHENK TAŞLARI
Kasım 1999-BTC ülkeler arası anlaşmaları
Eylül 2002-BTC inşaat safhasının başlaması
Mayıs 2005-Petrol Bakü'den hareket etti
Mayıs 2006-Petrol Ceyhan'a ulaştı
Haziran 2006-İlk tanker yüklemesi
13 Temuz 2006 Resmi açılış töreni
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 milyar varil petrol yüklendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN